Amerikalı siyasetçiden Türkiye vurgusu

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski Cumhuriyetçi üyesi Dan Burton, Obama yönetimini eleştiren ve Türkiye'nin bölgedeki önemine işaret eden bir makale kaleme aldı.

Amerikalı siyasetçiden Türkiye vurgusu
22 Ekim 2015 Perşembe 15:39

"Türkiye, dünyanın çok hassas bir bölgesinde tabii bir arabulucu"

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski Cumhuriyetçi üyesi Dan Burton, ABD'nin dostu ve müttefiki Türkiye'nin bölgedeki önemini vurgulayan bir makale kaleme aldı. 

Geçmişte Indiana eyaletinden meclis üyeliğine seçilen Burton, Washington Times'ın internet sitesinde yayınlanan makalesinde, Kongre'de geçirdiği 30 yıllık süre içinde ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görev yapma ayrıcalığına sahip olduğunu hatırlatarak, ABD'nin dış politikasında basit bir kuralın uygulanması gerektiğini, bunun, dostların desteklenmesi ve düşmanlara güçlü biçimde karşı gelinmesi olduğunu söyledi. 

Dan Burton, Obama yönetiminin, bu kuralın gerisinde kaldığını, düşmanları şımarttığını, Suriye, İran, Kuzey Kore, Libya ve Mısır'daki olayları kötü yönettiğini savunarak, bunu en iyi, can havliyle Ortadoğu'dan ve DAEŞ'in zulmünden kaçan yüz binlerce sığınmacının anlatabileceğini belirtti. 

Durumu kurtarmak için hala çok geç kalınmış olmayabileceğini ifade eden Burton, bunun için dost ve müttefiklere ihtiyaç duyduklarını, bölgede ümitsizce ihtiyaç duydukları en önemli dost ve müttefikin Türkiye olduğunu vurguladı.

Öncelikle Türkiye'nin Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın kesiştiği bir noktada bulunduğuna işaret eden Burton, Irak, Suriye, Ukrayna, Azerbaycan ve Bulgaristan'a yakınlığının, Türkiye'yi insani yardım operasyonları ve aynı zamanda gerekirse askeri tecrit harekatları açısından ideal bir konuma sahip hale getirdiğini söyledi. Burton, Türkiye'nin, 2014 yılından bu yana Türk üslerinden kalkan DAEŞ'e karşı koalisyon uçaklarının keşif uçuşları yapmasına izin verdiğini, temmuz ayında da DAEŞ hedeflerine karşı muharip görevler için uçuşlara izin vermeyi kabul ettiğini ve teröristlere karşı kendi askeri harekatını başlattığını hatırlattı. 

Dan Burton, bu çabaların, DAEŞ'in Türkiye sınırındaki bölgeye erişme olasılığını ortadan kaldırmanın yanı sıra örgütün DAEŞ yanlısı savaşçılara ve ticaret yollarına erişimini kısıtlayarak örgütü önemli ölçüde zayıflattığına işaret etti. 

ABD ve Türkiye'nin tarihsel açıdan on yıllardır savunma alanında ilişki içinde olduğunu vurgulayan Burton, "Türkiye, stratejik açıdan önemli bir NATO üyesi olarak, soğuk savaş'ın kazanılmasından ve komünizmin kontrol altına alınmasında kritik bir rol oynadı. Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana İncirlik'teki Türk üssü, Afganistan, Kosova, Bosna-Hersek, Irak'taki ve terörist hedeflere karşı düzenlenen operasyonlar için NATO ve ABD güçleri tarafından kullanıldı" ifadesini kullandı.

Amerikalı siyasetçi Burton, Türkiye'nin son on yılda kayda değer bir ekonomik performans sergilediğine dikkati çekerek, bu yıl Türkiye'nin G-20 başkanlığının, bu bağlamda iyi bir örnek teşkil ettiğini, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün üyeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomiye, dinamik, genç ve eğitimli bir iş gücüne sahip olan Türkiye'nin ekonomisinin 2009-2013 yıllarında 6 milyon yeni iş yarattığını belirtti. 

Dan Burton, ABD'nin Türkiye'nin dördüncü en büyük ticari ortağı olduğunu ve ABD Ticaret Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye'deki Amerikalı işletmelerin, Türkiye'ye daha fazla yatırıma hevesli olduğunu ortaya koyduğunu dile getirerek, bu kişilerin yüzde 88'inin de, Türkiye'deki ABD şirketleri için işletme ortamının, piyasa erişiminin ve yatırımın daha da geliştirilmesi için ABD yönetiminin Türkiye ile angajman içinde olmasını desteklediği bildirdi. 

Coğrafi konumunun, Avrasya ve Basra Körfezi'ndeki doğalgaz ve petrol kaynaklarının kullanımı için yeni boru hatları kurulması yönünde ABD ve Avrupa'nın çabaları açısından Türkiye'yi kilit öneme sahip ülke konumuna getirdiği ifade eden Burton, siyasi açıdan da Müslüman çoğunluğa sahip Türkiye'nin laik bir demokrasi olduğunu hatırlattı. 

Burton, Türkiye'nin, istikrar sağlandığında, demokrasinin işler hale gelebileceğine tanıklık edilmesi açısından bölgedeki diğer ülkelere ilham kaynağı olduğunu belirterek, diğer bölgesel aktörlerle tarihi, kültürel ve dini malumat ve bağlara sahip olan Türkiye'nin bu özelliğinin, ülkeyi dünyanın çok hassas bir bölgesinde tabii bir arabulucu yaptığı söyledi. 

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski Cumhuriyetçi üyesi Dan Burton, makalenin sonunda "Tüm bu nedenler ve fazlası için Türkiye ile dostluğumuzu sahiplenmeliyiz" ifadesi kullandı.


AA

banner442

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.