Barış Barış Barış


İki tarafı var savaşın; birbirine “düşman”. Bu “düşman” askerlerin anneleri var; her daim yürekleri ağzında, uyku tutmayan. Sevgilileri, eşleri var sonra; dönmelerini gözleri yollarda bekleyen. Çocukları var belki; bir gün babası ile el ele tutuşup parka gitmeyi hayal eden.

Bir de askerler var; çoğu 20’li yaşlarında, hayatlarının baharında, ölüm gerçeği ile burun buruna yaşayan. Belki yerde ekmek görse alıp kenara koyan, karıncanın üzerine basmayan ama “savaş” halinde elinde silahı, can almaya hazır olan. Parmağı kesilse annesince ilaçlar sürülen, bantlar yapıştırılan, lakin “savaş” halinde canını vermeye hazır olan.

Bu “savaş hali” nasıl bir hal ise, hayatını kaybedenlerin “insan” olduğu unutuluyor zaman zaman. Birer sayı olup geçiyorlar kayıtlara maalesef. Oysa hepsi birer can. Kimisi evlat, kimisi, eş, kimisi birilerinin kahraman babası. Hepsinin ayrı bir hayatı var; kimi futbol seviyor kimi müzik mesela, kiminin en sevdiği yemek mantı, kimininki kuru fasulye. Kimi sinirli olur sabahları, kimi neşeli. Sorsan soruştursan, hepsi ayrı bir kitap.

Teoman’ın “Çobanyıldızı” şarkısı vardır insanın içine içine işleyen;
Daha deniz görmeden
Hiç güneşte yanmadan

Şimdi ölmek istemem bir kalbi sarmadan” der orada. Kim ölmek ister ki deniz görmeden, sevdaya düşmeden, baba olamadan, geleceğe dair hayal bile kuramadan? Kim ölmek ister ki daha “yaşamayı” doğru düzgün tadamadan?

Onun için bırakın savaş çığlıklarını!

Başkasının canı üzerinde pazarlık yapmak kolay mı? Haydi size kolaysa “üstün çıkarlar uğruna” bu pazarlığı yapmak, bir de kendi canınızdan pay biçin.

Onun için bırakın savaş çığlıklarını! Bırakın ki hayatlarının baharını doya doya, seve koklaya yaşasınlar, “düşmanla” değil; hayalleri uğrunda, hayatla mücadele etsinler.

Barış ve huzur dolu günler yaşamak dileğiyle…
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merhaba
Merhaba - 3 yıl Önce

foto ne kadar da guzel..

banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568