Akdeniz Belgesel Film Günleri Başlıyor!

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 18-20 Aralık 2015 tarihleri arasında “Akdeniz Belgesel Film Günleri” düzenliyor.

Akdeniz Belgesel Film Günleri Başlıyor!

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve öğrencilerinin de katkı sağladığı insan hakları temalı film günlerinin ilki, geçtiğimiz günlerde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin anısına gerçekleştirilecek.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin de katkı verdiği “Akdeniz Belgesel Film Günleri” düzenliyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan film günleri, mülteci sorunları, kadına yönelik şiddet, insan hakları başta olmak üzere her türlü insan hakkı ihlallerini konu alan yapımları içeriyor. Akdeniz Belediyesi’nin 200 kişi kapasiteli konferans salonunda yapılacak olan gösterimler ücretsiz olacak. 18 Aralık günü saat 17.30’da açılış kokteyli ve müzik dinletisi ile başlayacak Akdeniz Belgesel Film Günleri'nde toplam 8 eser yer alıyor. Açılış günü Zeynel Koç ve Cenk Örtülü’nün yönetmenliğini yaptığı ve toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanlar ve onları fotoğraflayan Selim’in hikâyesini anlatan “O İklimde Kalırdı Acılar” gösterilecek. Etkinlik kapsamındaki 6 filmin yönetmeni de kendi filmlerinin ardından düzenlenecek söyleşide izleyicilerle buluşacak.

“İnsan hakları ve hukuk mücadelesinde yitirdiğimiz Tahir Elçi’nin anısına”

Belgesel Film Günleri hakkında bilgi veren Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, son dönemde özellikle güneydoğuda artan hak ihlalleri nedeniyle etkinliğin daha anlamlı bir hale geldiğini dile getirdi. Akdeniz Belgesel Film Günleri etkinliğinin, geçtiğimiz günlerde katledilen “Barış Elçisi” Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin anısına ithaf edildiğini vurgulayan Cebe, “Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve İngilizce olmak üzere çok dilli filmlerden oluşan bu ilk yılımızı Sayın Tahir Elçi’ye ithaf ettik. Geleneksel hale getirmeyi planladığımız belgesel film günlerinde insan hakları teması çerçevesinde çeşitlendirilmiş bir program bulunuyor. Gezi Direnişinden, 1915 Ermeni tehcirine; 90’lı yılların savaş ortamından, Suriye iç savaşına kadar pek çok farklı konuyu ele alan filmleri, içerisinde sinemanın da konuşulduğu ve tartışıldığı bir platformda sunacağız. Üç gün sürecek film gösterimlerine tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamındaki belgesel filmler ve program ise şöyle:

18 Aralık Cuma 

O İklimde Kalırdı Acılar (17.30): 2014 yapımı filmin yönetmenleri Zeynel Koç ve Cenk Örtülü. Toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanlar ve onları fotoğraflayan belgesel fotoğrafçısı Selim... “Babama son görevimi yapamadım” diyen Adnan’ın, “Bir mezarımız olsaydı derdimizi anlatırdık” diyen Türkan annenin, “Yüreğinin üstündeki taşa kurban olayım!” diyen Şerife ananın hikâyelerini dinlerken, kaybettiği oğlunun bir mezarının olmayışının ağırlığını taşımaya çalışıyor. Devlet, toplu mezarları kepçelerle, iş makineleriyle açıp kayıp yakınlarına bir travma daha yaşattığında, Kürt coğrafyasında adalet adına kat edilmesi gereken epey bir yol olduğunu görür Selim.

19 Aralık Cumartesi

Portakalın Uykusu (13.00): 2015 yapımı filmin yönetmeni Eylem Şen. Filmde, Ermenilerin Musa Dağı’ndan ayrılışından yüz yıl sonra, Ermenistan’dan Vakıflı’ya gelen Musa Dağlı bir genç kadının, kökleriyle buluşması konu ediliyor.
Asfur (14.30): 2014 yapımı filmin yönetmeni Eylem Şen. Film, Suriye iç savaşından dolayı göç etmek zorunda kalanları konu alıyor.
Küçük Kara Balıklar (Güneydoğuda Çocuk Olmak) (15.15): A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce imzalı 2014 yapımı film, çocuklukları ve gençlikleri savaşın gölgesinde geçen 11 kişinin öyküsünü anlatıyor.


20 Aralık Pazar

Bark (Hacı Lokman Birlik Anısına) (12.00): Ömer Çakan imzalı kısa filmde, Şırnak’ta infaz edilen Hacı Lokman Birlik rol alıyor.
Yaşam Hakkı (13.00): Veysel Kerem Hun ve Yılmaz Kılıç’ın yönettiği 2015 yapımı film, gezi olaylarından kör olan Muharrem Dalsüren’in hikâyesini perdeye taşıyor.
Eylül’ün Kadın Yüzleri (14.30): Ayşe Alben Altunç imzalı 2014 yapımı film, 12 Eylül darbesini kadın gözüyle ele alıyor.
Ölü ve Diri (17.00): Bilge Demirtaş, Alper Elitok, Can Gündüz, Murat Kocaman ve Osman Şişman’ın birlikte yönettiği film, Kasaplar Deresi trajedisini konu ediniyor.www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Cem CİVAOĞLU
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568