Alaybey'de tramvay zamanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapım çalışmalarının yüzde 80 oranında  tamamlandığı Karşıyaka tramvay projesinde, Alaybey hattının yapım çalışmalarına başladı.

Alaybey'de tramvay zamanı

Karşıyaka İskele'den Alaybey'e kadar olan 1 km'lik bölüm mevcut ağaç dokusunu koruyabilmek için “tek hat” şeklinde planlanarak projeye dahil edildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi trafiğini rahatlatacak, metro ve banliyö sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirmeye başladığı Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapımı hızla devam ediyor. 
Hat ve güzergahların planlanmasında bilimsel tespitlerin yanı sıra, katılımcı anlayış çerçevesinde halktan gelen talepleri de göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka İskele önüne kadar gelmesi planlanan tramvay hattını, yoğun talep üzerine Alaybey'e kadar 1 km daha uzattı. Hat imalatlarının yüzde 80'inin tamamlandığı Karşıyaka hattında Alaybey bölümü için de ilk kazma vuruldu. Karşıyaka İskele sonrası vatandaşların iskeleye güvenli geçişlerinin sağlanabilmesi için “tek hat” olarak projelendirilen çalışma, Muammer Aksoy Parkı boyunca yeşil dokuyla uyumlu çim kesit olarak yapılacak. 


Tescilli ağaçlar korunacak

Muammer Aksoy Parkı içinde güzergah üzerinde kapsamlı bir ağaç tespit çalışması yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, buradaki tescilli ağaçların titizlikle korunacağını duyurdu. Mevcut dokuda hat üzerinde kalan 2 adet jakaranda, 1 adet tijli ligustrum, 1 adet süs elması, 3 adet yalancı karabiber, 1 adet phoenix (hurma) ve 1 adet yabani hurma türü ağaç ile 50 adet çalı grubu ağaççık ise aynı bölgede, güzergahın dışındaki uygun bir alana veya Belediye fidanlıklarına taşınacak. 
BYM

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2016, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568