'Eller ve yüzler' çok şey anlatıyor!

Akdeniz Belediyesi ve Mersin İHD'den İnsan Hakları Haftası sergisi:

'Eller ve yüzler' çok şey anlatıyor!
Akdeniz Belediyesi ile İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi'nin, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası" dolayısıyla organize ettiği ve Ali Osman Abalı'nın imzasını taşıyan "ELLER VE YÜZLER" adlı fotoğraf sergisi, sanatseverlerin beğenisine açıldı.

Akdeniz Belediyesi Kültür-Sosyal İşler Müdürlüğü ile Mersin İnsan Hakları Derneği tarafından, Akdeniz Kent Konseyi binası girişinde açılan sergiye çok yoğun bir ilgi gösterildi. Açılışa, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe, Ülfiye Özcan ve Hakim Baykara, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanı Ful Uğurhan, İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, Şair-Yazar Adil Okay'ın yanı sıra, sanat, edebiyat ve akademik çevrelerden birçok isim katıldı. 
Serginin açılışında bir konuşma yapan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, kültür ve sanatın bir toplumun geleceğe açılan, aydınlığı arayan kapısı olduğunu kaydetti. Toplumun gelişmesinin kültür ve sanata verilen değerle ölçüldüğünü belirten Ali Tanrıverdi, “Bir ülkede sanat ve kültürle uğraşanların önünün açılmaması halinde o ülkedeki toplumun gelişmesi mümkün değildir. Barışın, özgürlüğün, temel hak ve özgürlüklerin sanatın çok büyük bir rolü vardır. Sanatımızı geliştirir, o emek üzerinde yoğunlaşabilirsek, kültürlerin yan yana gelmesinde büyük bir aşama kaydederiz” şeklinde konuştu. 

“Temel hak ve özgürlüklerde bile geriye gidiyoruz”

Daha sonra söz alan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, İnsan Hakları haftası içerisinde bulunduklarını hatırlattı. İnsan hakları meselelerinin tartışılmadığı, hak ihlallerinin olmadığı bir dünya ve ülkede yaşama özlemini dile getiren Eş Başkan Mutlu, “Ama ne yazık ki her geçen gün ihlaller çeşitlenerek çoğalıyor. Mersin’de bu son 2 günde biri yaşam hakkına kast edilmesi, diğeri de yüzüne kezzap atılmak suretiyle 2 kadına şiddet uygulandı. Öte yandan hemen yanı başımızda yaşanan savaşın getirdiğe şiddet ve acılar var. Bu topraklar hep acılarla yoğruluyor. Ama insanlığın uzun yıllardır mücadelesini verdiği ve 1948 yılında Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği temel hak ve özgürlükleri dahi, bugün bu ülkede hayata geçiremiyoruz. Temel kimlik-kültür hakları ve kadın hakları başta olmak üzere belli bir noktaya getirdiğimiz haklarda bile geriye doğru gidiyoruz. Dil yasakları, kimlik yasakları inanç sorunlarının hepsi temel insan haklarıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında birlikte mücadele vereceğiz” diye konuştu. Fotoğraf sanatçısı Ali Osman Abalı’yı kutlayan Eş Başkan Mutlu, kültür sanat etkinliklerine daha yakışan fiziki ortamları tesis etmek için bu dönem bir kültür merkezi yapacaklarını da vurguladı. 

İnsan haklarının içerdiği ulusal ve uluslar arası metinlerde yer alan hükümleri her fırsatta dile getirdiklerini belirten Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, bunların hayata geçmesi için baro olarak var güçleriyle çalışacakları sözünü verdi. Antmen, bu anlamlı sergisinden ötürü Ali Osman Abalı’yı kutladıklarını da sözlerine ekledi. 

Fotoğraf sanatının diğer sanat dallarına göre daha yeni bir dal olduğunu belirten Fotoğraf Sanatçısı Ali Osman Abalı, kendisinin de toplumcu-gerçekçi fotoğrafçılıkla ilgilendiğini ifade etti. Fotoğrafın gücü ile orta sınıf insanların da sanata kavuştuğunu düşündüğünü dile getiren Abalı, fotoğraf sanatı sayesinde çok daha geniş kitlelerin kendilerini ifade etme olanağı bulduğunun altını çizdi, sergiye katılan herkese teşekkür etti.
Fotoğraf sanatçısı Ali Osman Abalı'nın, elleri ve yüzleri kullanarak, "Aşkı, emeği, açlığı, tokluğu, yoksulluğu, evsizliği" anlattığı fotoğraf sergisi, 18 Aralık 2014 tarihine dek Akdeniz Kent Konseyi salonunda görülebilir. 

www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çeto)Tekkanat - Ceren ARİGüncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568