Farklılıklarımız zenginliğimiz

Noel ayininde barış ve kardeşlik mesajları...

Farklılıklarımız zenginliğimiz
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Hıristiyan inancında Hz. İsa’nın insan bedeninde dünyaya gelişinin yıldönümü nedeniyle Mersin Ortodoks ve Katolik Kiliseleri tarafından düzenlenen ayinlere katıldı. Kutsal ritüellerin sergilendiği törenlerde, Ortodoks ve Katolik din adamlarının barış ve kardeşlik mesajları ön plana çıktı.

Mersin’in en köklü cemaatlerinden olan Ortodoks ve Katolik yurttaşlar, tüm dünyada Hıristiyan dinine mensup insanların kutladığı Hz. İsa’nın doğum yıldönümü ayininde bir araya geldiler. Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks Kilisesi ile Latin İtalyan Katolik Kilisesinde düzenlenen ayine Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu da iştirak etti. Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Ülfiye Özcan ve Meclis Üyeleri İbrahim Fırsatbul ve Yahya Delil’in de hazır bulunduğu Ortodoks Cemaati ayinini, kilisenin ruhani lideri Coşkun Teymur yönetti. Burada cemaate ve konuklara hitap eden Teymur, “Sözlerime yüce rabbimiz İsa Mesih’in doğumunda çobanlara müjdeyi veren göksel orduların ilahisiyle başlamak istiyorum. Bugün Yüce Rabbimiz İsa Mesih’in kutlu doğumunun anısını kutluyoruz. Bugün insanlık tarihinin yeniden yazılmaya başladığı gündür.

Bugün doğumuyla insanlık tarihini milattan önce ve milattan sonra diye ikiye ayıran İsa Mesih’in göksel tahtını bırakarak, biz insanların kurtuluşu için tevazunun zirvesi örneğini bizlere vererek, fakir bir hayvan yemliğinde dünyaya gelişini anıyoruz. O, misyonunu yaymaya başladığı günden itibaren, davranış ve eylemleriyle bizlere sevgiyi, saygıyı, hoşgörü ve barışı örnek olarak sundu. Bütün Hıristiyan âlemine kutlu olsun. Daha nice yıllar hep birlikte, hiç kimsenin ezilmediği, hor görülmediği bir dünyada yaşamayı diliyoruz. Yaklaşmakta olan yeni yılın, coğrafyamızda süren bu büyük acıların yaşanmadığı, umut ve beklentilerimizin gerçekleşeceği bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Hangi inanç, hangi etnik kökenden olursak olalım, kimsenin ötekileştirilmediği duygularla yüce Allahın bize verdiği nimetleri adilane bir şekilde paylaşacağı bir yıl olmasını diliyoruz” dedi. Konuşmalar ve ilahilerin ardından dini ritüeller yerine getirildi ve ayin sona erdi.

Mersin Latin-İtalyan Katolik Kilisesinde düzenlenen ayine ise Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk'ün yanı sıra, Eş Başkan Yardımcıları Ülfiye Özcan ve Bedrettin Gündeş ile Meclis Üyesi Canan Yüce katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin duaların edildiği ayinde ilahiler okundu, tüm insanlık dünyasına barış ve kardeşlik duygularının hâkim olması dileklerinde bulunuldu.

“Farklılıklarımız zenginliğimiz”

Noel ayinleri sonrasında ortak bir açıklama yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Mersin’in bu denli farklı kimlik, inanç ve kültürleri kucaklıyor olmasının kent açısından büyük şans olduğunu vurguladılar. Farklılıkları bir tehdit unsuru olarak görmek yerine bir zenginlik olarak değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Eş Başkanlar, “İnsanların, toplulukların birbirlerine ait kültür ve kimlikleri tanıması noktasında Mersin önemli bir fırsat sunuyor. İnsanları birbirlerini tanıdıkça, aslında birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını fark ediyor. Barış ikliminin tüm dünyada tesis edilebilmesi için bunun son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu vesile ile tüm Hıristiyan âleminin bu kutsal gününü kutluyoruz” şeklinde konuştular.

www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren ARİGüncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568