Gödence mesajları

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez Seferihisar Gödence'deki zeytin üreticisini sevindirdi.

banner477
Gödence mesajları
13 Kasım 2016 Pazar 22:14

banner468

Üretici kooperatiflerinden yaptığı alımlarla bölge tarımının gelişmesine destek veren Büyükşehir Belediyesi, Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile anlaşma imzaladı. 

Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, görünmeyen ellerin İzmir'de ulaşımı darboğaza sokmak için harekete geçtiğini belirterek "Türkiye'de en ucuz ulaşımı, tek biletle 90 dakika aktarmayla sağlarsanız, İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmayacak raylı sistem yatırımlarını kendi gücünüzle, özkaynaklarınızla yaparsanız, sizin yolunuza barikatları kurarlar" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin diğer ulaşım şirketlerinin de hedef alındığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "İzmirlinin çile çekmesi beni yaralar, beni üzer. Siyasi rant bekleyen insanı ise üzmez. Tüm İzmirli hemşerilerimizi uyanık olmaya, neyin neden yapıldığını görmeye çağırıyorum" diye konuştu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aşevleri Şube Müdürlüğü tarafından kullanılmak üzere Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 5 bin 400 litre zeytinyağı alım sözleşmesi imzaladı.  Önümüzdeki yıl bu rakamı yüzde yüz artırarak 10 bin 800 litreye çıkarmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi ile kooperatif arasındaki imza töreni, Seferihisar'ın Gödence Köyü'nde üreticilerin de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. İmzaların atılmasının ardından Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle yapılan işbirliği çerçevesinde, Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yenilenen kooperatife ait kontinü sistem zeytinyağı tesisinin açılışı da yapıldı. 


İnanıyoruz, başaracağız
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in dünyaya açılmasında sadece liman kenti olmasının değil bu aynı zamanda zengin bir tarım potansiyeline sahip olmasının da yattığını belirterek şunları kaydetti:
"12 yıl içinde zaman zaman belli projelerimizi ekonomik durumumuza göre öteledik. Ama tarıma hayvancılığa verdiğimiz desteği hiç kısmadık. Kısmayı bile düşünmedik. Çünkü bugüne tarım çok ihmal edilmişti. Böyle bir borcumuz var. Klasik belediyecilikte kentin kalkınmasına belediye başkanı karışmaz. 'O benim işim değil' der, en büyük yükten kurtulur. Ama gelişmiş ülkelere baktığımızda, kalkınmanın motoru yerel yönetimlerdir. Dünyanın en önemli sanayi ülkeleri olmasına rağmen Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkeler bazı ürünlerde yüzde 98, çoğu üründe yüzde 70-90 arasında üretim ve pazarlama kooperatifler eliyle yapılmaktadır. Tarımın başka çıkış yolu yoktur. Onun için kooperatifleri destekliyoruz ve desteğimiz artarak sürecek." 

Bir organizasyonla karşı karşıyayız
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN'da süren grev konusunda vatandaşları uyardı. Bir yerlerden uzanan ellerin İzmir'in ulaşım şirketlerini dumura uğratmak, çalıştırmamak istediğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:
"Ne yaparsak yapalım, bir dirençle karşılaşıyoruz. Türkiye'de en ucuz ulaşımı, tek biletle 90 dakika aktarmayla sağlarsanız, İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmayacak raylı sistem yatırımlarını kendi gücünüzle, özkaynaklarınızla yaparsanız, sizin yolunuza barikatları kurarlar. Şimdi İZBAN'da, yarın Metro, belki öbür gün ESHOT'da, bizi bir dar boğaza sokmak, bundan bir siyasi menfaat çıkarmak isteyen bir organizasyonla karşı karşıya olduğumuzu buradan ilan etmek istiyorum. İzmirlinin çile çekmesi beni yaralar. Beni üzer. Siyasi rant bekleyen insanı üzmez. Tüm İzmirli hemşerilerimizi uyanık olmaya, neyin neden yapıldığını görmeye çağırıyorum."

Size Başkanım mı, yoksa Tarım Bakanım mı diyelim?

Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağatay Özcan Kokulu ise Başkan Aziz Kocaoğlu'nun tarıma verdiği desteklerle İzmir'den Türkiye'ye örnek olacak bir model yarattığını belirterek, "Size 'Belediye Başkanım' mı, yoksa 'Tarım Bakanım' mı diyeceğimizi bilemiyorum" şeklinde konuştu. 


50 yıla yaklaşan kooperatifçilik hareketinde çok önemli, gurur duyulacak son halkalardan birinin yaşandığını dile getiren Kokulu, şunları söyledi:
"1974 yılında burada zeytinyağı işletmesini açarken, çıplak ayaklarla çıktığımızda yolda bugün Büyükşehir Belediyesi'nin vereceği güçle, Yarımada'dan bir dünya markası çıkarmanın imzasını atıyoruz. 45 yıla çok önemli şeyler sığdırdık. Artık Edirne'den Kayseri'ye kadar uzanan bir abone sistemiyle ulaşıyoruz. Buradan İzmir'den Türkiye'ye bir model yaratan Sayın Kocaoğlu, size 'Başkanım' mı 'Tarım Bakanım' mı diyeceğimizi bilemiyorum. İzmir'in köyleri, Ödemiş'i, Bergama'sıyla İzmir sizi seviyor. Sizi sevmesinin nedeni tarıma olan ilginiz, sıcaklığınız, devletin saran sarmalayan dost elidir. Sağ olun! Şuna inanın Başkanım, asla yüzünüzü kara çıkarmayacağız. Verdiğiniz her kuruş yerine ulaşacak." 


Zeytinyağı tesisi açıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, imza töreninin ardından Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, 252 bin liralık destek verilerek yenilenen kooperatife ait kontinü sistem zeytinyağı tesisinin açılışını yaptı. 3 fazlı eski sistemin, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenerek 2 fazlı sisteme dönüştürülmesiyle üretilen zeytinyağındaki kalitenin ve üretim kapasitesinin artması, işletme maliyetlerinin azaltılması ve çevresel kirliliğin minimuma indirilmesi sağlandı.  


 

banner442
banner469

İlgili Galeriler
banner379
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.