Halkı talep etti belediye yaptı!

Mahalle Evi’ne dönüştürülen tesiste verilen ücretsiz kurs ve eğitimlere her yaştan başvurular sürüyor

Halkı talep etti belediye yaptı!

 Adanalıoğlu Halkı Talep Etti, Akdeniz Belediyesi Yerine Getirdi

Akdeniz Belediyesi’nin, Adanalıoğlu Mahallesi sakinlerinin talebi üzerine ‘Mahalle Evi’ne dönüştürdüğü eski belediye hizmet binasında verilen ücretsiz okuma-yazma, mesleki ve beceri kurslarına bölge halkı yoğun ilgi gösteriyor. Geri dönüşümün çok olumlu olduğu Mahalle Evi’ne başvuru sayısı 300’e ulaşırken, kurslara yapılan kayıtlar her geçen gün artıyor.

Binanın ne amaçla hizmet vereceğine mahalle halkı karar verdi


Yönetim ve karar mekanizmasına halkı ve yerel dinamikleri de katan demokratik ve katılımcı bir anlayışla hizmet veren Akdeniz Belediyesi, bunun meyvelerini toplamaya devam ediyor. Geçen aylarda Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk’ün de katılımıyla Adanalıoğlu mahallesinde açık havada yapılan halk toplantısı ve sonrasında özellikle kadınlara yönelik anket çalışması sonucu, çeşitli kursların verileceği bir merkeze dönüştürülmesi istenen belediye binası, bu amaç doğrultusunda halka hizmet vermeye başladı. 


Merkezdeki kurslara farklı yaş grubundan başvurular artıyor


Akdeniz Belediyesi’nin organize ettiği “Kültürler Buluşması – Kilikya Kültür Sanat Spor Festivali” kapsamında Adanalıoğlu Mahallesi’nde geçen Mayıs ayı sonunda hizmete açılan tesiste, alanında uzman eğitmenlerce verilen farklı kurslara başvuran sayısı 300’e yaklaştı. Derslikler, kütüphane, kreş ve oyun salonu bulunan Mahalle Evi’nde, Adanalıoğlu sakinlerinin istekleri göz önüne alınarak uzman eğitmenler gözetiminde okuma-yazma, satranç, bağlama, gitar, resim, halk oyunları, dikiş-nakış, matematik, Türkçe ve sosyal bilgiler alanlarında kurslar veriliyor. Bugün itibariyle bağlama kursuna 30; resim kursuna 40; okuma-yazma kurslarına da yetişkinler ve çocuklar olmak üzere 2 ayrı gruptan oluşan yaklaşık 20 kişi devam ediyor.

Tiyatro ve koro kursları da yakında açılacak


Eğitmenlerden edinilen bilgiye göre, tüm kurslara ilgi her geçen gün artarken, özellikle resim yeteneğini geliştirmek için kurslara katılan gençlerin ve çocukların heyecanlı oldukları, resim alanında kendilerini geliştirmek için büyük emek ve çaba sarf ettikleri öğrenildi. Tesiste okuma-yazma, bağlama ve resim kurslarına yoğun ilgi yaşanırken, kimi eksikliklerin tamamlanmasıyla tesis bölge halkına tam kapasite hizmet verecek. Merkezde, yukarıda sayılan alanların yanında, ücretsiz tiyatro ve farklı müzik dallarında koro kursları da sunulacak. Kursları verecek eğitmenler de belirlenirken çalışmalar önümüzdeki haftalarda başlayacak. 


Okuma-yazma kursuna katılan anneler için kreş de açıldı


Kurslara bölge halkının ilgisi dikkat çekerken, özellikle okuma-yazma veya mesleki ve beceri kursları için Adanalıoğlu Mahalle Evi’ne başvuran anneler de unutulmadı, onların çocukları için merkezde ücretsiz kreş açıldı. Tesiste verilen okuma-yazma kurslarına, geçmişte okula gitme fırsatı bulamayan kadınların ilgisi dikkat çekiyor. 

Akdeniz Belediyesi’ne kadınlardan teşekkür


Çocuk iken gidemedikleri okul sıralarına, artık birer anne olarak oturan kadınlar, duygu ve düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdiler: “Kimimizin hiç, kimimizin de çok az okuması, yazması var. Ama mahallemizde açılan kursla artık bizler de okumayı da yazmayı da tamamen öğreneceğiz. Burada rakamları ve sayıları da öğreneceğiz. Böylece hem kendimizi geliştireceğiz, hem de okula giden çocuklarımıza artık yardımcı ve destek olabileceğiz. Hayata artık çok daha farklı bakabileceğiz. Bu çok güzel bir şey ve eşlerimizin de bizleri desteklemesi çok anlamlı. Gerçekten çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Bizlere bu imkânı sunan Akdeniz Belediyesi’ne, Eş Başkanlarımıza, eğitmenlerimize ve belediye yöneticilerine teşekkür ediyoruz.”www.yakamozyakut.com.tr Mersin/ Cem CİVAOĞLU 
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568