İşte ‘benim parkım’

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora Parkı’nı bölgede yaşayan çocuklarla birlikte yeniden tasarladı.

İşte ‘benim parkım’

“Benim Parkım” projesinde hayallerini gerçekleştiren çocukları yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, parkı onlarla birlikte boyadı. 

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi dokuyu bozmadan rehabilite ederek bölgeyi çekim merkezi haline getirmek için başlattığı İzmir Tarih Projesi kapsamında, bölgede yaşayan çocukların katılımıyla başlattığı “Agora Parkı Çocuk Oyun Alanı Tasarımı” çalışmasında uygulamayı başlattı. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tasarım Atölyesi’ndeki atölye çalışmasına katılan çocuklar, burada “hayallerindeki park” fikirlerini sundu.  Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Doç. Dr. Zehra Akdemir ve Yrd. Doç. Dr. Ferhat Hacıalibeyoğlu yürütücülüğünde düzenlenen atölye çalışmasıyla ortaya çıkan fikirler “tasarıma” dönüştürüldü ve ardından “Benim Parkım” projesinde start verildi. 
Başkanlar yalnız bırakmadıBölgede yaşayan çocuklar, kendi tasarladıkları parkın yapımında da yer aldı. Büyük bir hevesle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi ekiplerine yardımcı olan çocuklar, hayallerindeki parkı yaratmanın mutluluğunu yaşadı. Bu mutluluğa dahil olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da ellerine fırçayı alarak çocukların hayallerindeki parkı yine onlarla birlikte boyadı. 

Çocuklar böyle istedi
Parkın oyun alanı, çocukların sokaklarda ve parkta oynadıkları oyunlar ve onların talepleri dikkate alınarak tasarlandı. Baştan sona parkın kullanıcısı çocukların görüş ve fikirleri ile şekillenen tasarım, katılımcı yönüyle de alışılagelmiş yerel yönetim uygulamalarından farklılığını ortaya koydu. 


www.yakamozyakut.com.tr İzmir Büyükşehir Beledityesi  Basın Yayın Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568