İzmir'de notalar yarıştı

Büyükşehir’in koro seçmeleri tamamlandı

İzmir'de notalar yarıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Çocuk Korosu için bu yılın kadrolarını belirledi. Kıyasıya rekabetin yaşandığı seçmeler renkli görüntülere sahne oldu.

Türk müziğini araştırmak, öğretmek, yaygınlaştırmak ve çalışmaların sonuçlarını konserler vererek halkın beğenisine sunmak amacıyla kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi koroları, iki gün süren seçme maratonunu sonuçlandırarak yeni sesleri kadrolarına ekledi.

Bu sabah gerçekleştirilen seçmelerde büyük heyecan yaşayan adaylar, korolara girme şansı için ter döktü.

Türk Halk Müziği sanatçısı Yolcu Bilginç’in şefliğini yaptığı Türk Halk Müziği Korosu’na 18-40 yaş arası adaylar korist olarak kabul edildi. Şefliğini İzmir Devlet Korosu sanatçısı Yavuz Karabulut’un yaptığı Türk Sanat Müziği Korosu için ise  18 -50 yaş arası adaylar yarıştı. Seçmeleri Kültürpark Gençlik  Tiyatrosu'nda yapılan her iki koro da, yeni seçilenlerle takviyeli 50 kişilik korist ve 25 kişilik saz ekibiyle birlikte her ay ücretsiz konser vermeye devam edecek. 


Öte yandan İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçılarından Ayten Baysal’ın şefliğindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu seçmelerine de 7-14 yaş arasında, müzik eğitimi almak isteyen çocuklar katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosuna giren yeni üyeler, 5 yıl boyunca ücretsiz şan (ses) ve solfej (nota) eğitimi alma şansına kavuştu. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi / Basın Yayın Müdürlüğü
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568