İzmir’in gurur günü

İzmir’in kurtuluşunun 93. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenkler konuldu ve...

İzmir’in gurur günü
HABERİN GALERİSİ
İzmir'in gurur günü

İzmir'in gurur günü

İzmir’in kurtuluşunun 93. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenkler konuldu, Konak Meydanı’nda ise süvari birliklerinin kente girişi ve Hükümet Konağı’na Türk Bayrağı’nı çekme sahnesi bir kez daha canlandırıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in 9 Eylül hediyesi olarak yaptığı balmumu Atatürk heykelinin açılışı da törenle gerçekleştirildi.


Peşpeşe gelen şehit haberleri nedeniyle bu yılki 9 Eylül töreni buruk geçti. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.


Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu Komutanı Org. Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile milletvekilleri, belediye başkanları; siyasi partilerin, kamu kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Anıta çelenklerin sunulmasının ardından Konak Meydanı’na gelen süvari birlikleri, kentin kurtuluşunu simgeleyen tarihi sahneyi bir kez daha canlandırarak, İzmirlilerin alkışları arasında Türk Bayrağı’nı Hükümet Konağı’nın gönderine çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tören sonrası Süvari Birlikleri Komutanı’na teşekkür plaketi sundu.


Büyükerşen’e heykel teşekkür
Resmi törenlerin ardından, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 9 Eylül armağanı olarak bizzat yaptığı balmumundan Atatürk heykelinin açılışı gerçekleştirildi.


İzmir Büyükşehir Belediye hizmet binasında sergilenen heykelin açılışını Bakan Eroğlu, Vali Toprak, Ege Ordusu Komutanı Org. Recep ve Başkan Kocaoğlu birlikte yaptı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922 tarihindeki kıyafetleriyle canlandırıldığı heykel nedeniyle Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e İzmirliler adına teşekkürlerini iletti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerindeki üniformayı Büyük Taarruz öncesi 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece giydiğini belirterek, Prof. Dr. Büyükerşen’den aynı heykelden sergilenmek üzere Afyonkarahisar’a da yapmasını rica edeceklerini söyledi. 

Başkan Kocaoğlu’ndan 9 Eylül dileği
 
İzmir’in kurtuluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sağanak gibi yağan şehit haberleri yüzünden, kurtuluşun coşkusunu yaşayamıyoruz. Çünkü içimiz yanıyor.  Çünkü yüreğimiz kanıyor. Artık tek bir dileğimiz var: Ülkemizin içinde bulunduğu terör belasından bir an önce kurtulması; masum evlatların, fedakar anne ve eşlerin, can yoldaşı kardeşlerin gözyaşı ve feryadının bir an önce durması.. Herhalde bizim için ikinci kurtuluş da o gün olacak” dedi.
 
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in kurtuluşunun 93. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Kocaoğlu, işgal edildiği gün bir ulusun Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve kurtulduğu gün o ulusun ve ülkenin doğuşunu müjdeleyen İzmir’in, bu büyük şerefi göğsünde tıpkı bir “onur madalyası” gibi taşıdığını söyledi. 


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 9 Eylül mesajında şu duyguları paylaştı:
“Bugün, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına duyduğumuz sonsuz minnet ve hayranlığı anlatacak kelimeleri bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. Çünkü 9 Eylül zaferinin; yani sadece bir kentin değil, koskoca bir ülkenin, bir milletin kurtuluşunun hangi güç koşullarda kazanıldığını iyi biliyoruz. Mustafa Kemal’in, İsmet Paşa’nın, Fevzi Çakmak’ın; Mürsel Paşa, Fahrettin Paşa ve Yarbay Zeki’nin; Binbaşı Salih Bozok, Yüzbaşı Şerafettin, Üsteğmen Arif, Yedeksubay Besim Efendi ve adını buradan sayamadığım tüm kahraman komutanlarımız ve onların korkusuz askerlerinin, inançla ve azimle yoğurup kanla ve terle yazdığı bu olağanüstü destanı asla unutmuyoruz. Unutmayacağız.

Çünkü 9 Eylül zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır. Özgürlüğümüzün harcı, tam bağımsız Türkiye’nin haykırışıdır.

İşgal edildiği gün, bir ulusun Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve kurtulduğu gün o ulusun ve ülkenin doğuşunu müjdeleyen kent olarak; geleceğe doğru yürürken, 9 Eylülleri göğsümüzde tıpkı bir onur madalyası gibi taşıyoruz. Cumhuriyetimize ve geleceğimize inançla sahip çıkıyoruz. Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerliyor; kurduğu Cumhuriyet değerlerini ödün vermeksizin koruyor ve savunuyoruz. 
 
En büyük dilek
Ama gelin görün ki, adeta sağanak gibi yağan şehit haberleri yüzünden, kurtuluşun coşkusunu yaşayamıyoruz. Çünkü içimiz yanıyor.  Çünkü yüreğimiz kanıyor.

Biz bu Kurtuluş Savaşı’nı hep birlikte kazanmadık mı? Etnik kökenimiz ne olursa olsun, bu özgürlük zaferinde herkesin payı yok mu? Köylüsü, kentlisi, erkeği, kadını, kızı, kızanı, efesi, milisi, zengini, borçlusu, ipeklisi, yamalısı bu vatan için beraber can vermedik mi?


Öyleyse bu kavga, bu kin, bu nefret niye?

Artık tek bir dileğimiz var: Ülkemizin içinde bulunduğu terör belasından bir an önce kurtulması ve şehitler listesine yeni isimlerin eklenmemesi. Diliyoruz beklenen o günler bir an önce gelir.  Masum evlatların, fedakar anne ve eşlerin, can yoldaşı kardeşlerin gözyaşı ve feryadı bir an önce biter. 
Herhalde bizim için ikinci kurtuluş da o gün olacak.” 


Aziz Kocaoğlu
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıwww.yakamozyakut.com.tr İzmir Büyükşehir Beledityesi / Basın Yayın MüdürlüğüGüncelleme Tarihi: 09 Eylül 2015, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568