İzmir’in yeni markası: Kukla

Bu yılki atağıyla “dünyanın en büyük kukla festivali” olmayı başaran “İzmir Uluslararası Kukla Günleri” törenle başladı.

İzmir’in yeni markası: Kukla
HABERİN GALERİSİ
Kuklacılar İzmir'de..

Kuklacılar İzmir'de..

Açılışta kuklacıları yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’i kültürüyle, sanatıyla ve diğer sektörleriyle topyekün kalkındırmak üzere sağladığımız birlik ve beraberliğin güçlenerek devamını diliyorum” dedi. Festival Direktörü Selçuk Dinçer ise kuklanın İzmir için önemli bir kültür-sanat markası haline geldiğini söyledi.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen “İzmir Uluslararası Kukla Günleri” Sabancı Kültür Merkezi’ndeki açılış töreniyle resmen start aldı. Geleneksel gölge oyunu ustaları Hacivat ve Karagöz uyarlaması ile başlayan törende tiyatro sanatçısı ve yönetmen Gürol Tonbul ile Festival Direktörü Selçuk Dinçer, kukla günlerinin düzenlenmesine katkı koyan, destek veren kurum temsilcilerine plaket takdim etti.  


Bu sene ilk kez “Gevrek, boyoz ve kukla” sloganı ile festivali düzenlediklerini söyleyen Direktör  Dinçer,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “İzmir  kültür ve sanat olmadan ayağa kalkamaz” sözünü hatırlattı ve  kuklanın artık İzmir için önemli bir kültür-sanat markası olduğunu söyledi. Dinçer, İzmir’i dünyanın kültür sanat başkentlerinden biri yapmak için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 


Plaket takdimi için sahneye davet edilen Başkan Aziz Kocaoğlu, ise “İzmir’de artık birbirinden değerli pek çok etkinlik iç içe geçiyor. Zaman zaman ‘seçmekte zorlanıyoruz’  diye söylemler oluyor. Bu ay içinde yine kentimizde pek çok güzel etkinlik var. Uluslararası futbol turnuvası  U12 CUP’tan dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Marble’e ve Tiyatro Festivali’ne kadar pek çok etkinlik var İzmirliler için. Kentimizi kültürüyle, sanatıyla ve diğer sektörleriyle topyekün kalkındırmak üzere sağladığımız birlik ve beraberliğin güçlenerek devamını diliyorum” dedi.  Konuşmalar ve plaket takdiminin ardından sahne alan Bosna-Hersek tiyatro grubu, yaptıkları görsel şölen ve gösteri  ile izleyicilere güzel bir gece yaşattı. 

 
Büyükşehir’den “çocuklara özel”

İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 3 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festival kapsamında 32 ülkeden 58 kukla tiyatrosu 45 mekanda 64 gösteri sahneleyecek. 2016’ta “dünyanın en büyük kukla festivali” olma özelliğini taşıyan “İzmir Uluslararası Kukla Günleri” kapsamında, Büyükşehir Belediyesi de kentin 8 noktasında çocukları ücretsiz kukla gösterileri ile buluşturmaya başladı. Yine Büyükşehir Belediyesi tarafından işlek cadde ve meydanlarında  “Gezici Sanat Kamyonu” ile kukla gösterimleri düzenleniyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568