Kadın çalışanlar kahvaltıda buluştu

Akdeniz Belediyesi'nin '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' kapsamındaki etkinlikleri sürüyor

Kadın çalışanlar kahvaltıda buluştu
"Dünya Kadınlar Günü kutlamaları nedeniyle 8 Mart’ı kapsayan hafta boyunca bir dizi etkinliğe imza atan Akdeniz Belediyesi, kadın personelini de unutmadı. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu,  kadın Eş Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleri, belediyenin kadın çalışanlarıyla kahvaltılı kır eğlencesinde buluştu.

Akdeniz Belediyesi tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle yapılan etkinlikler devam ediyor. Dünya Kadınlar Günü'nü kapsayan hafta boyunca “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi” konulu panel, “Kadın Gözünden Fotoğraf Tiyatrosu” sergisi gibi bir dizi etkinlik düzenleyen Akdeniz Belediyesi, kadın çalışanlarını da unutmadı.


Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe ve Ülfiye Özcan, belediyenin kadın çalışanlarıyla kahvaltılı kır eğlencesinde bir araya geldi.

Etkinliğe belediyenin tüm birimlerinde çalışan kadın personel katıldı. Kuyuluk mesire alanındaki sabah kahvaltısının ardından kadınlar, Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılara hep birlikte eşlik edip oynadılar, halaylar çekip gönüllerince eğlendiler. 

“Ortak paydalarımızdan biri şiddete maruz kalmak”

Etkinlikte kadın personele hitap eden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Kadınlar Gününü önemsediklerini ve böyle özel günlerde kadın çalışma arkadaşlarıyla buluşmaya devam edeceklerini vurguladı. Kadın olmaktan kaynaklı doğal bir ortak paydaya sahip olduklarını dile getiren Eş Başkan Mutlu, “Bunun dışında maalesef ikinci ortak paydamız ise şiddete maruz kalmaktır. Hepimiz hayatımızın bir yerinde şiddeti yaşıyoruz. Bu bazen psikolojik, bazen fiziksel ve bazen de cinsel şiddet olarak başımıza geliyor. Bunun karşısında yapacağımız tek şey, bu şiddet ile mücadele etmektir.


Bugün Türkiye’de her gün ortalama 4 kadın katlediliyor. Biz buna ‘Cins Kırımı’ diyoruz. Ve biz yıllar geçtikçe annelerimizin, ninelerimizin yaşadığı şiddete ek olarak, kimi zaman ekonomik, kimi zaman da devletin kadına yönelik şiddetine de maruz kalıyoruz. Bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı ya da Başbakanı, ‘Mini etek giymeyin, şu kadar çocuk doğurun, kürtaj olmayın, kahkahayla gülmeyin’ diyebilecek kadar kadına müdahale eden politik duruş içerisindedir. Biz bunların doğru olmadığını, aslında önemli olanın gerçekten temelde kadının insan haklarını hayata geçirmek olduğunu söylüyoruz. Bunun için mücadele eden bir anlayışa sahibiz” şeklinde konuştu.

“Kadın Kooperatifi ve Kadın Emeği Pazarı kuracağız”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, kadınlara yönelik çeşitle projeleri olduğunu, bu projelerin yaşama geçmesi için kadınların desteğine ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Eş Başkan Mutlu, “Biz de kendi belediyemizde çalışan tüm kadın arkadaşlarımızla bu hafta vesilesiyle buluştuk. Birbirimizi tanımak, zaman geçirmek ve birbirimize daha çok yaklaşmak adına bu tür sosyal zamanlara da ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 10 aylık görev süremizde, kadınlara yönelik verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çaba sarf ettik.


Kadın projelerimizin hayata geçirilebilmesi için kadın çalışanlarımızın istekli ve gönüllü olarak desteğine ihtiyacımız var.

Akdeniz Belediyesi coğrafyasında şiddete uğrayan kadınlara dönük çalışmalarımızda inanç, dil, etnik köken gibi ayrımcı bir yaklaşım sergilememiz söz konusu değildir. Bizim için önemli olan, 'kadın ortak paydasında' buluşmaktır. Kadın Kooperatifi, Mahalle Evleri, Kadın Emeği Pazarı gibi kadına dönük projelerimizi hayata geçirirken en büyük dayanak noktamız kadın çalışma arkadaşlarımız olacaktır. Unutmayalım ki hepimiz aynı coğrafyada yaşıyoruz, aynı gözyaşına sahibiz. Etkinliğimize katılan kadın çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve bir kez daha 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi.

www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren ARİ
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568