“Kadınlarımızın azmi, zorlukları yenecektir”

“Hayat Boyu Öğrenme” projesi ile okuryazar oldular

“Kadınlarımızın azmi, zorlukları yenecektir”
Kadınların okuma sevinci

Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Merkezi, dezavantajlı gruplara ilişkin çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Merkezin Çay Mahallesi Şubesinde yaklaşık 1 ay boyunca okuma-yazma eğitimi gören kadın kursiyerler, düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

Kadın ve çocuklar başta olmak üzere, dezavantajlı grupların ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik sorunlarına ilişkin çalışmalarıyla farkındalık yaratan Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Merkezi, Çay Mahallesi Şubesinde yeni bir projeye daha imza attı. Mahalledeki okuryazar kadın oranını yükseltmeyi hedefleyen İŞTAR Kadın Merkezi, bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz ay “Okuma Yazma Kursu” başlattı. 

Yaklaşık 1 ay süren eğitimler sonunda başarılı olan kadınlar törenle sertifikalarını aldılar. Törene kursiyerlerin yanı sıra, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile İŞTAR görevlileri katıldı. Eğitmen Seher Peşmen tarafından verilen okuma yazma kursu 2 etap halinde düzenlenirken, 1’inci etap kurslarına 13 kadın katıldı, 7’si sertifika almaya hak kazandı. Haziran ayında başlayan 2’nci etaba katılan 10 kursiyerden de 6’sı başarılı oldu.

Kadınlarımızın azmi, zorlukları yenecektir”

İlk olarak İŞTAR Kadın Merkezi yetkilileri, merkezin çalışmaları ve okuma yazma kursu hakkında konuklara bilgi verdiler. Okuryazar olmanın günümüz toplumunun vazgeçilmezi ve çağın temelini oluşturduğunu belirten İŞTAR yetkilileri, kadınların çocuklarına yardım etmesi ve hastane, alışveriş merkezi gibi yerlerde sıkıntı yaşamamaları için bu kursu düzenlediklerini kaydettiler. Bazı kadınların annelik sorumluluklarından dolayı çocuklarıyla hatta henüz kundaktaki bebekleriyle kursa katıldıklarını vurgulayan yetkililer, bu yöndeki eğitim programlarının da devam edeceğinin müjdesini verdiler. 
Daha sonra söz alan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, kadın kursiyerlerde gördüğü bu kararlılığın önemine işaret etti. Kadınların azminin her türlü zorluğun üstesinden geleceğine inandığının altını çizen Eş Başkan Mutlu, sertifika almaya hak kazanan kadınları kutladı, okuryazar olmayan kadınların da mutlaka bir sonraki etaba katılmalarını istedi. Konuşmaların ardından sertifika dağıtım törenine geçildi. Burada kadınlar Eş Başkan Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili ve İŞTAR Kadın Merkezi yetkililerinin elinden sertifikalarını aldılar. Günün anısına toplu fotoğraf çekiminin ardından, kursiyer kadınların evde kendi yaptıkları pasta-böreklerden oluşan yiyecekler konuklara ikram edildi.

www.yakamozyakut.com MERSİN /Ceren ARİ


Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568