Ölmez ağacın peşinde..

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başlıyor

Ölmez ağacın peşinde..
İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen “İzmir Zeytin Sempozyumu” Çarşamba günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başlıyor.

2 günlük sempozyumun konuşmacıları arasında öğretim üyeleri, yazar ve gurmeler, aşçılar, meslek odaları temsilcileri, kooperatif başkanları ve tasarımcılar bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, Akdeniz’in kutsal bitkisi zeytin ağacının ve zeytinyağının bölgedeki serüvenini “İzmir Zeytin Sempozyumu” ile gündeme taşıyor.

Daha önce “Zeytinin Akdeniz’deki Yolculuğu” ana başlığı altında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında “Klazomenai Zeytinyağı İşliğinin Ayağa Kaldırılma Öyküsü”, “18. ve 19. yıllarda Ege’de Zeytin ve Zeytinyağı Ticareti” ve “Ege’de Zeytin ve Zeytin Kooperatifçiliği”nin Tarihi” adında üç önemli konferans gerçekleştiren İzmir Akdeniz Akademisi, bu kez 2 – 3 Eylül tarihlerinde “İzmir Zeytin Sempozyumu” düzenliyor. “Ölmez Ağacın Peşinde/Zeytinime Dokunma” başlığı ile düzenlenecek sempozyum Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleştirilecek. Sempozyumun 2 Eylül’deki açılış toplantısı saat 10.15’te başlayacak.
Fotoğraf ve minyatür sergisi de var

Sempozyumda; “Ağaçlar ve İnsanlar”, “Dokusundan Kokusuna”, “Bahçeden Mutfağa”, “Zeytinle Hukukumuz Var!”, “Slow Food Özel Oturumu”, “Zeytine Dokununca”, “Zeytinin Adı Yeter”, “Tanesi Avuçlarımda, Tadı Damağımda Kaldı” başlıklarıyla sunumlar ve forumlar gerçekleştirilecek. Bu sunum ve forumlarda zeytin ve zeytinyağı konusundaki örgütlenme, kalite, üretim teknikleri ve verimlilik, hukuksal ve teknik alt yapı, zeytin ve tasarım, markalaşma, tanıtım, pazarlama, dağıtım, tarım ve gurme turizmi konuları ele alınacak. Sempozyumun ardından genel bir değerlendirme yapılarak sonuç bildirgesi hazırlanacak. Sempozyum süresince,   katılımcılarla zeytinyağı tadım atölyeleri gerçekleştirilecek.  

Ayrıca İzmir Zeytin Sempozyumu ile eş zamanlı açılacak  “Ölmez Ağacın İnsanları”  başlıklı video ve fotoğraf sergisi ile “Zeytinin Ömrü” başlıklı minyatür sergisi, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi sergi salonlarında gezilebilecek. Sempozyum, alanında uzman seçkin 21 kişilik bir Danışma Kurulu tarafından hazırlandı. Sempozyuma konuşmacı olarak öğretim üyeleri, yazar ve gurmeler, aşçılar, meslek odaları temsilcileri, kooperatif başkanları, tasarımcılar katılıyor.www.yakamozyakut.com.tr İzmir Büyükşehir Beledityesi  Basın Yayın Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2015, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568