“Oyuncak bebek”le duygu sömürüsü

İzmir'de aralarında çok sayıda yabancı uyruklunun da bulunduğu dilencilere yönelik operasyon başlatıldı.

“Oyuncak bebek”le duygu sömürüsü

Yakalananlar arasında kendilerine daha etkileyici bir görüntü verebilmek için kucağında “oyuncak bebek” taşıyan kadınlar da vardı.

İzmir'de son dönemde yabancı uyruklu sığınmacıların sayılarının artmasıyla birlikte kentteki dilencilik faaliyetleri de bu duruma paralel olarak yoğunlaştı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, Göç İdaresi Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıtası işbirliğinde kurulan 8 ayrı ekip tarafından, aralarında çok sayıda yabancı uyruklu kişinin de bulunduğu dilencilere yönelik çalışma başlatıldı. Son 10 günde birçoğu dilenciliği meslek haline getiren 345 kişi hakkında işlem yapıldı. Yakalananlar arasında kucağındaki oyuncak bebekle veya içinde bebek olduğu izlenimi verilen boş battaniyeyle duygu sömürüsü yaparak para toplayanlara da rastlandı.

Dilencilerden bazılarının kendine sağır-dilsiz görünümü vererek hayırsever vatandaşları etkilemeye çalıştığı tespit edildi. Yaşlı bir dilencinin üzerinden ise çoğunluğu yüzlük banknotlar halinde 2 bin 400 TL para çıktı.


Müdahale edilen dilencilerden yabancı uyruklu olduğu belirlenen 79'u Göç İdaresi Başkanlığı'na teslim edildi. Bu kişilerin yasal işlemlerin ardından il dışındaki kamp yerlerine gönderildiği ifade edildi. Yakalananlar arasındaki 267 Türk vatandaşı hakkında da yasal işlem yapıldı. İzmir Emniyet Müdürlüğü ayrıca, küçük yaştaki çocukları dilenmeye zorlayan aileler hakkında adli takip başlattı.


www.yakamozyakut.com.tr İzmir Büyükşehir Beledityesi 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568