Özgür Çocuk Parkı çocuklara hediye edildi!

Kent merkezinde bulunan park, baştanbaşa yenilenerek hizmete açıldı

Özgür Çocuk Parkı çocuklara hediye edildi!
Akdeniz Belediyesi tarafından tamamen yenilerek kente yeniden kazandırılan Özgür Çocuk Parkı, törenle halkın hizmetine açıldı. Adı gibi 'çocuk' temalı hale getirilen parkın içinde taş blok üzerinde ve ellerinde 'barışı' simgeleyen beyaz bir güvercin taşıyan çocuk heykelleri dikildi. Can Yücel'in bir dörtlüğü ile Roboski'de bombalarla, Gezi ve Kobanê eylemlerinde ise gaz fişekleri ve kurşunlarla katledilen çocukların isminin yazılı olduğu bir levha da parka asıldı. 

Ekolojik yönetim ilkesiyle doğaya ve çevreye saygı anlayışıyla hareket eden Akdeniz Belediyesi, kente kazandırdığı yeni parkların yanı sıra, eskiyen parklara yönelik yenileme çalışmalarını da sürdürüyor. Kent merkezinde yer alan Özgür Çocuk Parkı'nda, Park Bahçeler ve Fen İşleri müdürlüğü ekiplerince günler süren revizyon çalışmaları meyvesini verdi. Çocuk oyun grupları, aydınlatma ve su sistemi, peyzajı, zemini ve çevresi yenilenen parkta, kitlesel basın açıklamaları için mini bir amfi de yapıldı. Rengarenk çiçeklerle süslenen parkın kuşları da unutulmadı, ağaç dallarına ahşaptan yapılmış kuş yuvaları asıldı.

Özgür Çocuk Parkı'nın açılışı için yapılan törene, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcıları ve Meclis üyelerinin yanı sıra, birim müdürleri, Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanları, siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, kadınlar, muhtarlar, yurttaşlar ve civar esnafı katıldı. Eş Başkan Fazıl Türk, kent dışındaki bir programda olduğundan açılışta bulunamadı. 

Parkın açılışı için mahallelerden gelen çocuklar, kendilerine hediye edilen oyuncaklar, balon ve pamuklu şekerlerle renkli görüntüler oluşturdu. Onlarca çocuk, açılış öncesi müzik eşliğinde dans etti, törene farklı bir renk ve heyecan kattı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarılan ve parkın içinde kurdukları çadırda işe dönmek için direnişlerini sürdüren taşeron DİSK üyesi işçiler de parkın açılışında yer aldılar. 


Açılış töreni, Mezopotamya Kültür Merkezi'nden (MKM) çocukların, Kızıltepe'de 12 yaşında iken, polisin 13 kurşunla katlettiği Uğur Kaymaz başta olmak üzere, farklı tarihlerde katledilen çocuklar anısına Türkçe, Kürtçe ve Arapça şiirler okumasıyla başladı.

Ardından bir konuşma yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, parkın baştanbaşa yenilenmesinde emeği geçen belediye emekçilerine ve birim yetkililerine teşekkür ederek sözlerine başladı. Parkın yeşil dokusunun korunduğunu belirten Eş Başkan Mutlu, kuruduğu için risk yaratan birkaç ağacın kesildiğini, ancak parkın yakın zaman içinde eskisinden çok daha fazla yeşillendirileceğinin altını çizdi. 


' Çocuklar katlediliyorsa demokrasi ve insan haklarından bahsedilemez'

Türkiye'deki çocuk katliamlarına dikkat çeken ve sözlerini, "Toplumu özgür olmayan bir ülkenin çocukları da özgür olamaz" şeklinde sürdüren Mutlu, "Biz özgür bir toplum yaratmak istiyorsak, özgür bir çocuk ruhu yaratabilmeliyiz. Peki, bu ülkemizde var mı? Hayır yok! Şunun için yok; Bu ülkede hala çocuklar katlediliyor. Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Berkin Elvan, Nihat Kazanhan ve daha birçoğu toplumsal gösteriler sırasında güvenlik güçleri tarafından katledildi. Savaşın ve şiddetin olduğu coğrafyalarda hala çocuklar katlediliyor. 

Çocukların katledildiği bir coğrafyada demokrasi, özgürlük ve insan haklarından bahsedilemez. Çocukları özgür olmayan bir ülkenin özgür olması da imkânsızdır. Dileğimiz ve hayalimiz, ülkemize demokrasinin yerleşmesi, halkların kardeş olması, barış içinde tüm etnik kökenlerden çocuklarımızın el ele verip oynayabilecekleri, şeker de yiyebilecekleri, geleceklerine güvenle bakabilecekleri bir toplum, bir ülkedir. İşte daha dün çetelerden kurtarılan Kobanêli çocukları da buradan selamlıyor ve özgürlüklerini kutluyoruz. Yaşamlarını yitiren binlerce çocuğumuzu bir kez daha sevgiyle, saygıyla anarken, onların anılarını tazelerken, ailelerin acılarına bir kez daha ortak olduğumuzu ve bu parkı onların şahsında katledilen bütün çocuklara atfettiğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.


Çocuk heykelinin açılışını yine çocuklar yaptı

Eş Başkan Mutlu'nun konuşmasından sonra parkın açılışına geçildi. İlk olarak parkın içindeki bir kaide üzerine yerleştirilen ve ellerinde 'barışı' simgeleyen beyaz bir güvercin taşıyan çocuk heykellerinin üzerindeki örtü kaldırılarak açılışı yapıldı. Heykelin açılışına protokol üyelerinin yanı sıra minik çocuklar da eşlik etti. Parkın açılışına katılan kimi çocuklar ise, ellerindeki oyuncakları, oyun oynamaya gelecek çocukların alması için parkın bir köşesinde kurulan kitaplık bölümüne bıraktı. Açılışın ardından Eş Başkan Mutlu, beraberinde Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe, Ülfiye Özcan, Hakim Baykara ve Bedrettin Gündeş ile birlikte, Büyükşehir Belediyesi'nce işten atılan işçilerin direniş çadırını da ziyaret etti, işçiler ve DİSK Genel-İş sendikası yetkilileriyle sohbet ederek aylardır süren mücadelelerine destek mesajı verdi.

 
www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Cere nARİ

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568