Roboski için söylediler

Ezilen halklar için ortak konser

Roboski için söylediler
HABERİN GALERİSİ
Roboski için söylediler

Roboski için söylediler

Akdeniz Belediyesi ve Kibele Kadın Derneği, Roboski katliamının yıldönümünde bir anma etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamındaki Mehmet Atlı konserine yurttaşlar büyük ilgi gösterirken, konuk sanatçılar Serdar Keskin ve Mücahit Göker de konsere ayrı bir renk kattı.

34 insanın yaşamını yitirdiği Roboski Katliamının 3’üncü yıldönümü, Mersin’de çeşitli etkinliklerle anılıyor. Akdeniz Belediyesi ve Kibele Kadın Derneği, Roboski Katliamının yıldönümü nedeniyle bir anma etkinliği düzenledi. Kürtçe müziğin önde gelen isimlerinden Mehmet Atlı, etkinlik çerçevesinde bir konser verdi. Sanatçılar Serdar Keskin ve Mücahit Göker, konsere konuk sanatçı olarak katılarak destek verdiler. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen konsere Mersinliler yoğun bir ilgi gösterdiler. Etkinliğe Akdeniz Belediyesi adına Eş Başkan Yardımcıların Sebahat Gençtarih Cebe ve Hakim Baykara katıldılar. Ayrıca etkinliğin paydaşları Akdeniz Belediyesi ve Kibele Kadın Derneği temsilcileri de konserde hazır bulundular. Konser öncesinde halka hitap eden Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Roboski Katliamının 3’üncü yıldönümünde adli dosyanın kapatılarak soruşturma açılmamasının vicdanlarda büyük bir yara bıraktığına işaret etti. Yeni Roboski’ler yaşanmaması için barışa ve kardeşliğe her zamankinden daha çok gereksinim olduğunu dile getiren Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, sanatçılar Mehmet Atlı, Serdar Keskin ve Mücahit Göker ile etkinliğe konsere katılarak etkinliğe destek veren Mersin halkına teşekkür etti. 

3’üncü yıldönümünde Roboski’de yaşamını yitirenleri anma ve katliamı kınama amacıyla düzenlediklerini vurgulayan Sanatçı Mehmet Atlı, ayrıca Kobane ve Şengal’deki insanlık dramına dikkat çekmeyi hedeflediklerini ifade etti. Mehmet Atlı ve konuk sanatçılar, Kürtçe ve Zazaca ağıt ve şarkıları seslendirdiler. İzleyiciler kimi parçalarda sanatçılara eşlik ettiler, şarkıları birlikte seslendirdiler. Etkinlik sonunda günün anısına sanatçılara birer de plaket takdim edildi.

Mehmet Atlı: Akademisyen müzisyen

Amatör okul gruplarında bağlama çalarak müzik hayatına başlayan Mehmet Atlı, 1993 yılında üniversite sınavını kazanarak mimarlık eğitimi almak üzere gittiği İstanbul’da Koma Denge Azadi ile profesyonelliğe adım attı. 1994-1999 yılları arasında grubun yurtiçinde ve yurtdışında sahne aldığı pek çok programda ve konserde bulundu. Koma Dengé Azadi’nin 1995 tarihli “Welaté min” ve 1998 tarihli “Fedi” adlı albümlerinin kayıtlarında yer aldı. Sanatçı bu albümlerde arkadaşlarıyla birlikte Kürt Müziği’nin geleneksel kaynakları ile ilişki kurmaya çalışarak halk şarkılarının batı enstrümanları ile icra edilmesi, şarkıların orijinal dokularından beslenen varyantlarla zenginleştirilmesi konularında çalışmalar yaptı. Öte yandan, modern Kürt şiirinin seçkin örneklerini besteleme uğraşına girişti. 1997 ile 2000 yılları arasında Koma bir yandan da Ferda Ereren yönetiminde, Marmara Üniversitesi Konservatuar Bölümü öğrencilerinden oluşan “Üç Deniz Topluluğu” nda Çoksesli Anadolu Müziği çalışmalarına enstrümanist olarak katıldı.

Koma Dengé Azadi’nin 1999’daki dağılışının ardından üniversite eğitimini tamamlayarak Diyarbakır’a yerleşti ve mimarlık ofislerinde mimar olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde müzik çalışmalarını solo olarak sürdüren sanatçı albüm hazırlıklarına da Diyarbakır’da başladı. Diyarbakır’da yaklaşık iki yıl süreyle kaval sanatçısı İrşad İpek’le birlikte Kebikeç Kültür Merkezi’nde düzenli olarak akustik dinletiler verdi.

2003 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Tarihi ve Kuramı alanında master yapmaya başladı ve aynı yıl Metin-Kemal Kahraman, Serdar Keskin gibi müzisyenlerle birlikte Lizge Müzik Atölyesi’nde yer aldı. 
Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Öğretim görevlisi olarak çalışan müzisyen, bir süredir pek çok sanatçı arkadaşı ile birlikte Kürt müzisyenlerinin kurumsal bir yapı içinde dayanışması ve Kürtçe sözlü müziklerin daha özgür ve profesyonel koşullarda icra edilebilmesi için uğraş veriyor. Mehmet Atlı şu sıralar, şarkılarından ve enstrümantal çalışmalarından oluşan iki ayrı albüm projesi üzerinde çalışıyor.


www.yakamozyakut.com.tr  Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren ARİ

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568