Sertifikalı çöp toplama mı olur demeyin!

Akdeniz’de temizlik işçilerine sertifika

Sertifikalı çöp toplama mı olur demeyin!

330 personel 48 saatlik teorik ve pratik eğitim alıyor


Akdeniz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Mersin’de bir ilki daha gerçekleştirerek, “Çöp toplama Personel Eğitimi” vermeye başladı. Toplam 48 saat süren teorik ve pratik eğitim sonunda 330 personel sertifikalı temizlik işçisi olacak.

Doğaya ve çevreye duyarlı bir belediyecilik yaklaşımı sergileyen Akdeniz Belediyesi, bu doğrultudaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Akdeniz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, bünyesinde görev yapan 330 personeline “Çöp toplama Personel Eğitimi” vermeye başladı. Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen eğitim programı sonunda temizlik personeline sertifika verilecek. Toplam 48 saat süren program teorik ve pratik eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Pratik eğitimler sahada uygulamalı olarak gösterilirken, teorik eğitimler ise Akdeniz Belediyesi merkez bina konferans salonu ve Çilek Mahallesi'ndeki Sanat Atölyeleri merkezinde veriliyor. 
Çevre Mühendisi ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Aslan Yaşar tarafından verilen eğitimler, müdürlüğün sahadaki işlerinin aksamaması için 20 kişilik gruplar halinde düzenleniyor.

Temizlik işçilerinin cadde ve sokaklarda görev yapması nedeniyle kaza riskiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Aslan Yaşar, bu nedenle trafik akışının olduğu yerlerde reflektörlü yelek kullanımı ve diğer tedbirlerle ilgili konuların üzerinde durduklarını belirtti. İşçi güvenliğinin yanı sıra geri kazanılabilir atıklarla ilgili bilgi verdiklerini de kaydeden Yaşar, bu konuda temizlik işçilerini bilinçlendirerek ambalaj atıklarını ekonomiye daha verimli biçimde kazandırmak istediklerini de sözlerine ekledi. 
Eş Başkan Türk: Doğadaki kaynaklar azalıyor, atıklar çoğalıyor

Nüfus, değişen tüketim alışkanlıkları ve teknolojik gelişmeler gibi birçok farklı etkenin doğal kaynakları hızla tükettiğini kaydeden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, buna karşın doğaya bırakılan atıkların katlanarak arttığını vurguladı. Özellikle doğada uzun süre bozulmadan kalabilen atıkların doğru bir biçimde yönetilmesinin gerekliliğine işaret eden Eş Başkan Türk, “Yükselen bu atık yığınlarını önlemek, özellikle geri kazanılabilir atıkları bilinçli biçimde kaynağında ayrıştırıp geri dönüşüm sistemine dâhil ederek mümkün olabilir. Kirletilmemiş sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak, herkesin temel insan hakkıdır. Bu hakkın bugünün yetişkinleri tarafından korunarak gelecek nesillere temiz bir çevrenin miras bırakılması, başta biz yöneticiler olmak üzere herkesin ortak görevidir. Bu amaçla Akdeniz Belediyesi olarak kentimizde bir ilki gerçekleştirerek temizlik işçisi arkadaşlarımıza yönelik bir eğitim programı başlattık. Eğitimlerin sonunda sahada görev yapan arkadaşlarımız, katı atık yönetimi konusunda bilgili ve duyarlı hale gelecek. Ayrıca eğitimin parçası içinde yer alan program ile görev yaptıkları esnada sağlık tedbirlerini alma ve iş kazalarına karşı bilinçli hareket etmeleri sağlanmış olacak” dedi.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto) Tekkanat - Ceren ARİ

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim yORULMAZ
Sevim yORULMAZ - 3 yıl Önce

çalişkan beledi̇yelere bravo deni̇r.... kiskanma sende çaliş

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568