Yaz kursları başlıyor

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, "Fotoğraf, Kaval, Ebru, Ney kursları ve Sinema Atölyesi " ile sanat severleri buluşturuyor!

 Yaz kursları başlıyor
Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ücretsiz yaz kursları ve atölye çalışmaları için başvuruları kabul etmeye başladı. Tarihi Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evinde gerçekleşecek olan kurs ve atölye çalışmaları tamamen ücretsiz olacak.

Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla dikkati çeken Akdeniz Belediyesi, yaz dönemi kurs ve atölye çalışmalarının ilki için kayıtları almaya başladı. Kurslar, Akdeniz Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl restorasyonu tamamlanarak “Kültür ve Sanat Evi” haline dönüştürülen ve Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’nun açılışını yaptığı Hadra Hamamı’nda gerçekleştirilecek. Program kapsamında Sinema Atölyesi çalışmalarının yanı sıra Fotoğraf, Ebru, Kaval ve Ney kursu verilecek. Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi, sınırlı sayıda başvuruyu kabul edecek.

Temmuz ayında başlayacak olan kurs ve atölye çalışmaları için son başvuru tarihi 30 Haziran olarak belirlendi. Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin vereceği eğitimler sonunda başarılı kursiyerlere Milli Eğitim onaylı belge verilecek. İsteklilerin, Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evine kimlik fotokopisi ile şahsen başvuruları yeterli olacak. Sinema tarihi, belgesel, senaryo, kurgu, kısa film ve montaj çalışmalarının yer aldığı Sinema Atölyesi çalışmaları 5 ay, diğer eğitim ve kurs programları ise 3 ay sürecek. Sinema Atölyesi hafta içi her gün 13.00-16.00 arası, Fotoğrafçılık kursu haftanın 3 günü 17.30-19.30 saatleri arasında yapılacak; Ebru kursu öğle saatlerinde verilecek. Diğer kursların saatleri ise öğrencilerle birlikte belirlenecek.

Kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1850’li yıllarda Mersin’e gelen ve armatörlük faaliyetleri yapan Hadra ailesi mensuplarından Kaptan Mehmet Hadra, 1903 yılında hamamı inşa ettirdi. Yaklaşık 40 yıldır kapalı olan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi hamam, Akdeniz Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmasıyla yeniden kent belleğindeki yerini aldı.

Tarihi Hadra Hamamı, geçtiğimiz yıldan bu yana kültür ve sanat evi olarak sanatseverlere ve halka hizmet veriyor. Hamamın göbek taşının olduğu geniş bölümü sergi alanı ve atölye çalışmaları için kullanılıyor.

Soğukluk tabir edilen alanda da kurs programları uygulanıyor.


Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568