Bilmemek güzeldir


“Attığımız her adımın, yıllar sonrası bilinmeyen bir geleceği belirleyebileceğini düşünsek yaşayamayız” demişti Kürşat Başar bir romanında.

Üzerinde düşününce ürkütücü aslında. Hayatımızın hemen her anı seçimlerle geçiyor. Tam bir yol ayrımına geliyoruz; sağa mı gitsek yoksa sola mı diyoruz, e hadi belki sağı seçiyoruz, biraz yürüyoruz, sonra hoop bir yol ayrımı daha çıkıyor önümüze.

Bazen çok düşünerek alıyoruz kararlarımızı, bazen de pek düşünmeden. Kimi zaman beynimizle yolumuzu seçiyoruz, kimi zaman kalbimizle. Bazen birilerinden akıl alıyoruz, bazen cümle alem birleşip “o tarafa gitme” diye bağırsa da kendi iç sesimizi dinliyoruz, gidiyoruz. Bir sağı, bir solu, bazen de orta yolu seçe seçe kendi hayat haritamızı oluşturuyoruz işte. Ama farkında değiliz çoğumuz o an attığımız adımın hayatiyetinden. O anki seçimimiz belki bambaşka ihtimaller çıkaracak önümüze, bambaşka insanlar, bambaşka şehirler. Hatta aldığımız kararla tanıdığımız tanımadığımız insanların hayatını bile etkiliyoruz kimi zaman. Seçimlerimizle çizdiğimiz haritamızda ilerleye ilerleye bir gün kendimizi hiç de hesap etmediğimiz bir yerde bulacağız belki de.

Bilmiyoruz!

Ve iyi ki bilmiyoruz!

Hani hep merak ediyoruz ya geleceğimizi gelmeyeceğimizi, kazanacağımızı kaybedeceğimiz, “kaç vakte kadar” yola gideceğimizi, onun da bizi sevip sevmeyeceğini.

Aslında en iyisi bilmemek galiba. Öbür türlü burnunu evden dışarı çıkarmaya korkan, düşünmekten adım atmaya fırsat bulamayan, sadece sonuca odaklanıp hayat yolculuğunun tadını çıkaramayan, yanından geçip giden güzellikleri göremeyen, sevilme garantisi olmadan sevmeyen, bekleyen, bekleyen ve hep bekleyen insanlar olurduk sanırım. Yaşamın sırrının bilinmezliğinde olduğunu, bu sırrın bizleri her daim canlı ve heyecanlı tuttuğunu bilmeyen insanlar… Özgür ama kendi hapishanesinde tutsak insanlar…

Attığımız adım, seçtiğimiz yol, bizi yıllar sonra nereye götürür bilmiyoruz!

Ve bence iyi ki bilmiyoruz!
YORUM EKLE
banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568