Bir tür böcek insan

Yazarlarin gregor samsanin böcek insan hikayesindeki gibi aslında bir tür böcek insan olduklarını dusunurum..

Biraz ironiklestirdigimizde Mevlana'nın bok bocegi hikayesini hatırlıyorum. Hikayedeki adam iyileşmek için kucumsedigi bok böceği pisliklerini 40 gün yemek zorunda kalmıştı.

Ayni böcek misirda kozmik evrenin meydana getirilisini simgeler... Yoktan var edileni değil var edileni bicimlendiren gucu temsil eder...

Peki, insanlar?

Insanlar 18. Yüzyıla kadar lazimliklarini sokaklara bosaltiyorduki şemsiye yağmurdan korunmak için değil insanların boklu lazimliklarindan korunmak için icat edildi..Topuklu ayakkabı pis sokaklarda daha rahat yurunebilmesi için.

Parfüm kötü kokuyu bastirabilmek için icat edilmistir.

Orta çağda kirlilik temel kuraldi. .temizlenmek yasakti. .kastilya kraliçesi isabella hayatı boyunca sadece iki defa banyo yapmıştır.

Suyun hastalık ve ölüm getirdigine inaniliyordu.


Insanlar tarih boyunca hep birseylere inanmaya ihtiyaç duymuslardir. Yasanilan Coğrafya kültür ve çağa göre inanclar da yeniden ve yeniden tasarlanmıştır.

Inanc korku icgudusuyle bir tür korunma mekanizmasını çalıştırır.

Ve bizim guvende hissetmemizi sağlar. Temple grandin hug box isminde sarilma hissi veren sakinleştirici bir sarilma kutusu icat etmişti. ilham kaynağı asilanmalari için sabit tutulmaya çalışan ineklerdir. İnancta insanlar için sakinleştirici güven hissi uyandıran ve sabitleyen bir tür hug boxdur.

İnsanları teker teker yonetemezsiniz onlara toplu halde ulaşıp evcillestirmenin canavarlastirmanin yada düzenlemenin yolu inançlarını kazanmaktir. Sadece buda yetmez onlara güzel seyler vaad etmeniz gerekir..Düşünceler septiktir..Inanc dogmatiktir değişmeyendir. kuskuyu supheyi düşünceyi akilciligi pek sevmez...

Kahinler,buyuculer, efsanevi Hikayeler, kutsal insanlar ,kutsal vaadler, kutsal kitaplar,bilinmeyen dünya hikayeleri herzaman bilinen,vaadsiz ,karmaşık, dünya hikayelerinden daha cazip gelmiştir.


Bilim dunyasi ödül sistemiyle çalışmaz.

Dünyanın yuvarlak olduğunu ogrendigin için kimse sana bisey vaad etmez.

Bilimsel dünyada bunun karsiligi aferim ahmaktir..buyuzden bilim adamları hiç cazip değildir.

Mesela ölümden sonra bir hayatta vaad etmezler..yani bilim dünyasında hayatımızda yaşadığımız acilarimiza bir karşılık bulamayiz. .

Ama Inancimizda acı kutsaldır. .
Yani....

Mutsuz bir insanmi yoksa mutlu bir maymuncuk olmak mi?
YORUM EKLE
banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568