Çıldırtıcı yalnızlık

Çıldırtıcı bir yalnızlık yaşıyoruz kalabalıklar içinde. Sosyalleştiğimizi sandığımız ortamlarda aslında asosyal dolaştığımızın farkında değiliz. Hergün binlerce fotoğrafa beğenilerimizi sunarken, beğenilerimizin sadece rakamsal ifadeler olduğunun farkında değiliz. Çok beğeni alan bir paylaşımın, sahibine hiçbirşey kazandırmadığının, aksine gereksiz bir övünme ortaya koyduğunun farkında olmak. Beğeni yapanda, paylaşımı beğenilen de bu gerçeğin farkındadır aslında. Sosyal medyanın hayatımıza kattığı anlamsızlıklar her geçen gün egoların şişip kabarmasına ve asıl kimliğimizi boğmasına neden oluyor.

Gerçek insanlarla sosyal ilişkileri zayıflayan birey çareyi sosyal ve sanal dünyada arıyor. Yediği yemekten, gittiği ortama kadar herşeyin fotoğrafını çekip paylaşan insanlar, güngeçtikçe kalabalıklar arasında yalnızlaşıyor.  

Sahip olduklarından çok sahip olmayı düşlediklerinin oluşturduğu gerçekten uzak bu sanal dünya. İnsanın dünyaya gönderiliş amacından uzaklaşması ve kendi öz benliğini kaybetmesi sonucunu doğuruyor. Zor bir anında kendisine uzanacak yardım eli arayan birey, çağrılarına cevap bulamamanın bunalımını yaşıyor. Sosyal bir varlık olarak yaratılan insan, sanal dünyanın vaadettiği yalancı kozadan kurtulacağı anı bekleyerek ömür tüketiyor.

Hergün parlak ekrandan kendisini dünyaya teşhir eden insanın bu “kalabalık” yalnızlığı ancak kendi yeteneklerinin farkına varması ile son bulacaktır. Insanın özüne dönmesi ve kendine gelmesi için başını çevirip belkide kendi içine bakması gerek.

Günlük rutinlerinden sıyrılabilen insan, çemberi kırarak özüne ulaşma yolunda bir adım atabilirse varlığını yeniden keşfedecektir.

Sanatın çizdiği ufuk tam da burada yeni bir dünyanın kapılarını aralayacak bize. İnsanı insana, anlatma ve düşünme çabasıdır sanat. Haydi kendimizi keşfetme yolculuğumuza yeni bir pencere açalım ve sanatın aydınlattığı yoldan giderek, sanal kalabalıkların içinden kendimizi çekip alarak birey olduğumuzun farkına varalım. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Caner
Kenan Caner - 2 yıl Önce

Sanal dünyalar bizi görünmez hücrelere hapsediyor. Bu anlamda yazara katılmamak elde değil, teşekkür ederiz.

banner441

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568