Çok mu zor?


Çok mu zor?

Eskiden erkeklerin rolü daha bir farklıydı sanki. Daha “aile babası”, daha “sevgili”, daha centilmen, daha kibar, daha naif, daha özenliler miydi acaba?

Kadınlar her daim çok güçlüydü, her daim erkeğe göre daha çok sorumluluk alan; evi, evliliği, çocukları, ilişkiyi daha çok sırtında, hatta başında taşıyandı. Üstüne üstlük bir de bu ülkede zor zanaat kadın olmaya çalışandı. Peki erkekten istediği neydi?

Belki “bugün şu işi sen yapma, ben yapayım” demesi, belki o günlük market alışverişini kendi yapması, belki arada bir çocukların ödevine yardımcı olması, belki karısı, sevgilisi istediği için, çok bayılmasa da ayda bir beraber sinemaya gitmek…

Çok mu zor?

Daha kolay olanlara geçeyim o zaman;  belki akşam yorgunluğunda demlenen çaya bir teşekkür, belki o çayı içerken televizyon ya da telefon yerine kendisi ile ilgilenilmesi, belki sohbet etmek, belki gün içerisinde “nasılsın” diye soran bir telefon, belki merak edilmek, belki “hadi biraz hava alalım” deyip beraberce yapılan bir yürüyüş.

Çok mu zor?

Daha kolay olanlara geçeyim o zaman; belki bir topluluğa girerken “yanındayım” hissiyle sırtına konan bir el, belki önüne açılan bir kapı, belki “ben seni alırım/bırakırım” denmesi, belki trafikte yol verilmesi, belki özene bezene hazırlandığı bir günde söylenen bir çift güzel söz, belki de konuşurken karşısındakinin bir “kadın” olduğunun unutulmaması…

Çok mu zor?

Kadınlar o kadar hayatın içine girdi, o kadar sorumluluk yüklenir oldu ki –çoğu zaman erkekten fazla-, “kadın” olduğu unutuldu galiba. Eyvallah; eşitiz, biz de erkekler kadar hayatın içindeyiz, ev de çocuk da, aş da ekmek de onlar kadar bizden de soruluyor, gelecek kaygısı bizde de var ama unutulmaması gereken de bir şey var bu arada; biz kadınız. Ve bence bir kadın, kaç yaşında olursa olsun, maddi manevi ne kadar güçlü olursa olsun, kadın olduğunu hissetmek ister. Gerektiğinde güvenebileceğini, teslim olabileceğini, destek alabileceğini bilmek ister. Sırtına konan o elle daha dik, kendinden daha bir emin durmak ister.

Kısacası, değişen dünya düzenine rağmen kadınlığı, kadın kalbi unutulmasın ister.

Çok mu zor?
bu yazım da sitede ana manşettedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonca Tokuz
Gonca Tokuz - 3 yıl Önce

Elinize sağlık İpek hanım. Evet haklısınız.Zor değil ama..

banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568