1.5 Milyon Euroluk İtalyan bahçesi Türkiye’ye hediye

“İtalya Çiçek Açıyor” sloganıyla bahçe kuran İtalya, ülkenin estetik anlayışını, doğal güzelliklerini ve zenginliklerini tanıtmasının yanı sıra düzenlediği çeşitli etkinliklerle de EXPO 2016 Antalya’ya renk kattı. 

1.5 Milyon Euroluk İtalyan bahçesi Türkiye’ye hediye

Türkiye’nin bu yıl ilk kez ev sahipliğini yaptığı Antalya’daÇocuk ve Çiçek”  teması çerçevesinde 16. yüzyıldan bu yana yeşili, tarihi ve sanatı içinde barındıran, tüm dünyaya ilham veren İtalyan bahçeleri, ünlü İtalyan mimarların tasarımıyla EXPO 2016 Antalya’ya taşındı.

1.100 metrekarelik bir alanı kaplayan İtalyan Bahçesi için, İtalya’dan özel olarak 2.000’e yakın farklı bitki getirildi.

14. Yüzyıla Kadar Uzanan Ekonomik İlişkiler
İtalya-Türkiye arasındaki ilişkilerin 14. yüzyıla kadar uzandığına vurgu yapan İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı İstanbul Direktörü ve İtalyan Bahçe Komiseri Aniello Musella, özellikle İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı’nın (ITA) 30 yıldan beri İstanbul’da faaliyetlerini yürüttüğünü belirterek, son yıllarda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin arttığının altını çizdi. 

İkili ilişkilerin önemine değinen Musella, “İtalya, Antalya EXPO’suna çağrı yapan Türk Hükümeti’ne EXPO 2015 Milano kapanalı bir yıl bile olmamasına rağmen olumlu yanıt veren ilk ülkelerden biri oldu. Bu da yine İtalya-Türkiye arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilebileceğine olan inancımızın bir diğer kanıtıdır.” açıklamasında bulundu. 


EXPO Hakkında Genel Değerlendirme
Türkiye’nin peyzaj bitkileri ve çiçek ithalatında 2016 yılının ilk yarısında 19.259.000 dolar ile birinci sırada yer alan İtalya için, Türkiye’nin ilk Botanik EXPO’suna katılımın önemli olduğunu belirten İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı İstanbul Direktörü ve İtalyan Bahçe Komiseri Aniello Musella, EXPO 2016 Antalya hakkında yaptığı değerlendirmede, “EXPO, İtalya’nın bitki ve peyzaj mimarisi açısından Türk sektörüne özel ne sunabileceğini öğrenmek açısından iyi bir fırsat oldu.” dedi.

EXPO 2016 Antalya’yı bugüne kadar ziyaret eden 4.167.685 kişiden 20.000’i İtalyan Bahçesi’ni de görmeden gitmedi. 

Çocuklar İçin En Çok Etkinlik Yapan Bahçe!
“Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganı ile açılan EXPO 2016 Antalya’da, özellikle çocuklara yönelik yaptığı birçok etkinlik ile dikkat çeken İtalyan Bahçesi’nde, İtalyan uzmanlar tarafından hazırlanan eğitici, didaktik ve interaktif oyunlar ile çocuklara keyifli anlar yaşatıldı.


Dünya geleceğinin güvencesi olan çocuklarımıza yeşili ve çevre bilincini anlatmanın önemli olduğunun altını çizen İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı İstanbul Direktörü ve İtalyan Bahçe Komiseri Aniello Musella, “İtalyan Bahçesi’nde çocuklar, kendilerine özel olarak tahsis edilmiş alanlarda interaktif ve eğitici oyunlar oynarken İtalyan bahçe kültürüyle de tanışmış oldu.” diye belirtti.


İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) Hakkında: 
ICE-İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), bağlı olduğu İtalyan Ekonomik Gelişme Bakanlığı’nın prensipleri dahilinde İtalyan firmalarının ürün ve faaliyetlerinin uluslararası platformda geliştirmeyi sağlamaktadır.


ITA, İtalyan ve yabancı firmalara bilgi, destek ve öneri konusunda yardımcı olmaktadır. Roma Merkezi yanı sıra ITA dünya genelinde, İtalya Büyükelçiliklerine ve Başkonsolosluklarına bağlı geniş bir ağda faaliyetlerini sürdürmekte, yerel kurumlar ve özel şirketler ile sıkı işbirliğinde bulunmaktadır.

Sağladığı çeşitli hizmetlerle İtalyan ve yabancı firmalara yatırım, ticaret ve ortaklık faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır. Rana Gürarı 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568