Afif Sıddıki "Kuantum Sanatı ile Yaşamak"

Befun Art House Prof. Dr. Afif Sıddıki ağırlıyor...

Afif Sıddıki "Kuantum Sanatı ile Yaşamak"

28 Mart 2018 Çarşamba günü saat 13.00 de Befun Art House'da Prof. Dr. Afif Sıddıki ile Quantum ve Sanat konuşulacak!


Prof. Dr. Afif Sıddıki Befun Art House'da gerçekleştireceği söyleşi  öncesi açıklamalarda bulundu...

Siddıki,

"Temel bilimler, Sanatın her türü ve Felsefe, doğayı ve dolayısı ile kendimizi tanımanın farklı yollarını oluşturur. Yaklaşık Üç Milyon süren “düşündüğünü düşünen organizma” olma yolculuğumuzun, son 200-300 yılında bir birlerinden yöntem bakımından farklı ilerleyen doğa sorgulamamız devam etmektedir. Bu son süreçte, ne yazık ki; Temel bilimlerin kavramlarını kullanarak “Modern Üfürükçülük” yapan insanlar türedi.

Önceki çağlarda da, benzer kimseler ve akımlar olsa dahi Temel Bilimlerin insan hayatına getirdikleri (ve götürdükleri) sebebi ile bu akımlar, örneğin “Kuantum” kelimesini kullanarak bir çok kimsenin hem madden hem de Psikolojik olarak ciddi zararlar görmesine sebep olmaktadır.
Bu toplantının amacı, “Kuantum Felsefesi”, “Kuantum Diyet”, “Kuantum Terapi” ve hatta “Kuantum Sanat” gibi isimlendirmelerle anılan ve gerçekte “Kuantum Fiziği” ile hiç bir ilgisi olmayan konularda sizlerle bildiklerimi paylaşmak ve tartışmak. En kısa biçimde Kuantum Fiziği'ni tanıttıktan sonra, genelde gözlemlediğimiz “katı” bilim insanı çizgisinin dışında kalmaya çalışarak bu araştırma alanının, Sanat, Felsefe ve Tıbbi bilimlerdeki izdüşümlerini sunacağım.
“Düşündüğünü düşünebilen organizma”, yani insan olarak, her türlü yöntemle gerçeği arama yolculuğumuzda bu üç yötemin nasıl el ele yürüdüğünü de anlatmaya çalışacağım.

Afif Sıddıki Kimdir?

Afif Sıddıki'nin kısa özgeçmişi:
Ankara 1973 doğumlu olan Afif Sıddıki, halen “düşük boyutlu yük sistemleri”, “Kuantum mekaniğinin biyomedikal uygulamaları”, “Heisenberg belirsizlik ilkesinin sanatta ve Psikolojide (Gestalt ilkeleri kapsamında) karşılığının araştırılması” ve “Karar alma mekanizmalarının Kuantum Fiziği temelinde incelenmesi” konularında aktif olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. 80'den fazla bilimsel yayının ve 300'e yakın akademik seminer/konuşmanın yanısıra “Toplumsal bilinçlendirme” (sosyal sorumluluk) projeleri kapsamında nerdeyse her seviyeden eğitim-öğrenim kurumlarında (Anaokul'dan, Lise'ye kadar), sivil toplum kurumlarında ve 'Kuantum Fiziği'ne ilgi duyan kimselere seminerler vermektedir. Gerek yerel, gerekse ulusal medya kurumlarında hem yazılar yazmakta hem de TV programlarına katılmaktadır.

Kendisi, İTÜ Fizik Mühendisliği (Lisans), Bilkent Fizik Bölümü (Yüksek Lisans), ODTÜ (Doktora başlangıcı ve Araştırma görevliliği), sonrasında Max-Planck Enstitüsü Stuttgart'ta (1985 yılı Nobel Fizik ödülü sahibi) Prof. K. von Klitzing'in grubunda (Doktora derecesi), almıştır. Aynı yerde araştırmacı olarak görev yapmıştır. Ludwig-Maximilian Üniversitesi Münih (LMU) Katıhal Fiziği kürsüsünde, önce kuramsal alanda, sonra deneysel alanda doktora sonrası araştırmacılık. 2008 yılında ülkemize dönmesi ile birlikte hiç bir zorunluluğu olmamasına rağmen, 18 ay süre ile Muğla Üniversitesi Fizik Bölümü'nde Yard. Doç ünvanı ile çalışmıştır. 2010 yılında Harvard Üniversitesi'nde davetli ziyaretçi (Asst. Prof. ve Assoc. Prof. olarak) biliminsanı, sonra İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümüde Doçent, yine LMU Münih'te (Assoc. Prof. olarak) davetli ziyaretçi, sonrasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Doçent (Katıhal Anabilim Dalı Başkanlığı) ve son olarak Biruni Tıp Üniversitesinde yarı-zamanlı Doçent olarak görev yapmıştır."Dedi.

Yüksek Mühendis Dr. Afif Sıddıki, şu anda Gökova-Akyaka, Muğla'da yaşamakta olup birden fazla Ulusal ve Uluslararası projede danışman ve eğitmen sıfatıyla görevine devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568