Avrupa birincisi Ankara'dan

Ferda Oral / ANKARA - Avrupa Birliği Ulusal Ajansı katkılarıyla yapılan eğitim projeleri, Türkiye’nin çeşitli kamu kuruluşları ve eğitim kurumlarında yürütülmeye devam ederken, Ankara ‘dan bir Avrupa birincisi proje çıktı.

Avrupa birincisi Ankara'dan

Projenin Türkiye koordinatörlüğünü Ferda Oral’ın yaptığı,  Erasmus+  okul projesi Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen ‘’Sparni 2017’’ kalite ödülleri kapsamında, K2 Okul Projesi dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Ankara Kavaklıdere Ortaokulu’nun, Letonya Grobinas Lisesi, Yunanistan 4th Gymnasium, İtalya Bocchi Galilei Lisesi, Almanya Mummelmannberg Okulu ve Litvanya Skuodas Okullarıyla işbirliği içinde yürüttüğü çalışma, yüzlerce projenin değerlendirilmesi sonucu, Letonya Ulusal Ajansı tarafından kalite ödülleri töreninde en üst sırada yerini aldı. 

Riga’ da düzenlenen ödül törenine davet edilen proje paydaşları Indra Kalnina, Adnan Polat, Giannis Theodiasis ve Ferda Oral, görkemli bir törenle ağırlandılar. Uluslararası işbirliğinin getirdiği başarılarını birlikte kutladılar.  

Bu çalışma, hayata daha pozitif bir yaklaşımla bakan, motivasyonu yüksek, din, dil, ırk ayrımı yapmayan ve kadim değerlere sahip çıkan genç nesiller yetiştirmeyi hedefliyor. Eğitimde yenilikçi yaklaşımların projenin ana teması olduğu çalışmada, din eğitiminden nefes uygulamalarına, kariyer belirme workshoplarından kadim bilgelerin mutluluk sırlarına kadar birçok çalışmaya imza atıldı.

Projede süresince matematik, fen bilgisi, din kültürü, felsefe, tarih, edebiyat, yabancı dil, müzik, resim ve coğrafya derslerinde öğretmenlerin kullanabilecekleri aktiviteler geliştirildi. Yeni yöntem ve teknikler içeren dersler öğrencilerin üzerinde uygulandı. Çalışmaların geri dönütleri, öğrenciler tarafından oylandı. Tüm çalışmalar rapor halinde sunuldu.   Her ülkede farklı konseptlerde stantlar kuruldu.  Ülkelerin, yemekleri,  folklorik dansları, müzikleri proje içeriğinde yer alan festivallerde tanıtıldı. 

Kavaklıdere Okul Müdürü Adnan Polat, uluslararası proje çalışmalarının eğitim-öğretim sürecinde son derece önemli olduğunu dile getirdi.   

Umarız ülkemizin yurtdışında sesini duyuran bu proje, ülke sınırları dışında yapılan diğerlerine de örnek teşkil eder ve Türkiye’de her alanda, yıllardır özlem duyduğumuz güzel haberler yüzümüzü güldürmeye devam eder. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568