Bingöl'den Uzay Kampına

Zelal Barakazi, Bingöl’de yaşayan ve astronot olmak isteyen bir 7’inci sınıf öğrencisiyken Nasa’ya yazdığı mektup hayatını değiştirdi

Bingöl'den Uzay Kampına

Kipa’nın desteğiyle İzmir’deki Uzay Kampı’na katılan Zelal, düşlerine doğru bir adım attı. 

Bingöl’de okuyan 7’nci sınıf öğrencisi Zelal Barakazi’nin ulaşılmaz gibi görünen bir hayali vardı: Astronot olmak... İmkansız gibi görünen hayalinin peşine düşen Zelal, bir gün NASA’ya mektup yazarak, düşlerinden bahsetti, bir astronotla tanışmak istediğini anlattı. Zelal’in içten duygularını yansıtan satırları NASA’da bir yetkilinin dikkatini çekti. Mektubu sosyal medyada paylaştı. 


Tam bu noktada Zelal’in hayallerine bir adım daha yaklaştıran yardım eli Kipa’dan geldi. Zelal’in tüm dünyada sadece üç örneği bulunan İzmir’deki Uzay Kampı’na katılmasını sağladı. Ailesi ile birlikte Bingöl’den İzmir’e gelen Zelal, Uzay Kampı’ndaki bir haftasını dolu dolu geçirdi. Kampta bir gün içinde olmak istediği astronot kıyafetlerini tanıyan Zelal, uzay yolculuğunun provasını yaptı. Sanal Mars gezisi simülatörüne katıldı, “Sanal gökyüzü”nün oluşturulduğu planetaryum ile takımyıldızların gökyüzündeki konumlarını keşfetti. 

Bir haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan Zelal, NASA tarafından astronot olmak için gerekli özelliklere sahip bireyleri anlatan “Right Stuff” ödülüne layık görüldü. 


“Hayalim gerçek olacak” 
Kamp sonunda sertifikasını alan Zelal, mutluluğunu şöyle anlattı: “Kendimi astronot olma hayalime artık çok yakın hissediyorum. Uzay Kampı’nda geçirdiğim bir hafta çok güzeldi. Uzayda olmanın neye benzediğini ve nelere hazırlıklı olmamız gerektiğini öğrendik. Burada öğrendiklerimden sonra astronot olma isteğim daha da arttı. Artık astronot olmak için neler yapmam gerektiğini çok daha iyi biliyorum. Bingöl’e döner dönmez bunun için çalışmaya başlayacağım. İlk hedefim Fen Lisesi’ni kazanmak ve ardından da üniversitede Matematik ya da Fizik bölümüne girmek. Bu hayalimi mutlaka gerçekleştireceğim. Hayallerime kulak veren ve astronot olma hedefime yaklaşmamı sağlayan Kipa’ya çok teşekkür ederim…”

Resimaltı: Zelal Uzay Kampı sonunda sertifikasını alırken yanında Kipa Kurumsal İlişkiler Müdürü Nil Timur da vardı.Banu Kurt


 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568