Depreme karşı savaşıyor...

Yüzölçümünün yüzde 92’si deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, binaların depreme karşı güvenli olması kritik önem taşıyor.

Depreme karşı savaşıyor...

Olası risklerin ve yaralanmaların önlenmesi için binanın sağlamlığı kadar elektrik tesisatı, asansör, dış cephe gibi yapı elemanlarını sabitleyen dübellerin ve taşıyıcı sistemlerin sağlamlığı da oldukça mühim.

Bu alandaki inovatif ve ileri teknoloji çözümleriyle global inşaat sektörüne yön veren ve Türkiye’de de depremle bağlantılı ürün ve hizmetlerinin yanı sıra üniversiteler ve STK’lar ile gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken Hilti, 17 Ağustos depreminin 17. yıldönümünde binaların güvenliği için hayati derecede önem arz eden konuların altını çiziyor.

Türkiye’de yapı ve bağlantı elemanlarının güvenliği konusunda kalite standartlarının yükseltilmesinin önemini vurgulayan Hilti Türkiye Pazarlama Direktörü Banu Çetinkol, can kayıplarının yüzde 10’unun yapısal olmayan nedenlerden kaynaklandığını belirtti. Hilti olarak ilk C2 sismik onaylı bazı dübellerin üretimini gerçekleştiren, bu sistemin öncü firmalarından biri olduklarını ifade eden Çetinkol, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye gibi bir deprem ülkesinde ortaya çıkacak kayıp ve hasarların giderilmesi açısından doğru dübel kullanımı kritik düzeyde önemli. Ülkemizde yapılan profesyonel ankraj uygulamalarının büyük bir kısmı standartlarda belirtilen testlere tabi tutulmamış ve ilgili onaylara sahip olmayan ürünler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu duruma en önemli sebep ise maalesef standart, yönetmelik ve şartnamelerde ankrajlara ait bölümlerin bulunmaması ve sahada ankraj uygulamalarının kontrolünün zayıf olması. Bu sebeple hali hazırda “sembol” olarak tanımlanan büyük projeler dışında çok fazla dikkate alınmayan doğru ankraj tasarımı ve uygulaması bilincinin ülkemizdeki tüm yapılarda oluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Çünkü ankrajların öneminin göz ardı edilmesi durumunda, deprem sırasında bina içinde gerçekleşen bir kaza, domino taşı etkisiyle maalesef pek çok kazayı beraberinde getiriyor.” 

Hilti, depremle ilgili çalışmalara destek oluyor
Deprem ülkesi Türkiye’de C2 sismik onaylı dübel kullanımının yasal zorunluluk olması gerektiğini vurgulayan Çetinkol, “Deprem anında binalardaki beton elemanlarda çatlaklar oluşur. Beton elemanlara sabitlenen dübeller ise herhangi bir çatlak oluşsa bile sabitlenen elemanları taşımaya devam etmelidir. C2 sismik bölgesinde yer alan Türkiye’deki binalarda, sabitlenecek elemanların bağlantı performanslarının C2 sismik bölgesinde öngörülen koşullar altında test edilmesi çok önemlidir” dedi. 

Deprem konusunda üniversiteler ve STK’lar ile ortak çalışmalara da imza attıklarını söyleyen Çetinkol, “Bugüne kadar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonu ile yürütülen yeni deprem yönetmeliği çalışmasında kendi alanımız ile ilgili katkıları sağladık. Bundan sonra da hem üniversiteler hem de İnşaat Teknik Değerlendirme ve Bilimsel Araştırma Kurumu’nun (İTBAK) bu alanda yapacağı çalışmalarda yer alarak elimizden gelen desteğin en iyisini vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

C2 sismik onaylı Hilti dübeller 
Hilti, sismik konusu ile ilgili AR-GE çalışmalarına, henüz Avrupa’da bile bu konu hakkında yeterli standartlar yokken, 2000 yılında başladı. Dübellere sismik konulu şartlar getirilmesi ve onay mekanizmasının oluşturulması aşamasından itibaren bu konunun içerisinde olan Hilti, böylece dübeli sadece üretmekle kalmadı, aynı zamanda onay mekanizmasını da geliştirdi. İlk C2 sismik onaylı dübelini 15 Mart 2013 yılında alan Hilti, 2013 yılından bu yana Türkiye pazarına da C2 sismik onaylı ürünlerini sunuyor. Şu anda HST, HY 200+HIT-Z ve HDA dübelleriyle C2 sismik onayına sahip olan Hilti, yeni dübellerin eklenmesi için test çalışmalarına devam ediyor.

Kentsel dönüşümde bina analizi Hilti’ye emanet
Kentsel dönüşümde bina analizi sürecini daha hızlı ve güvenli gerçekleştirmeye olanak sağlayan Hilti Donatı Tarama Sistemi, Türkiye’deki tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde kullanılarak tüm illerde binaları analiz ediyor. Betonarme üzerinde kırıma gerek kalmadan gerçekleştirilen analiz sonuçlarını Türkçe yazılım ile raporlayan Hilti Donatı Tarama Sistemi, bu sayede zaten güçsüz durumda olan bir yapıda tahribatsız deprem muayenesi yapabiliyor.

Yasemin Eriş


 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568