En verimli tatil için bu önerileri okuyun!

2016-2017 eğitim öğretim yılının tamamlanmasının ardından uzun bir tatil dönemine giren öğrenciler, doğru bir şekilde değerlendirdiklerinde yenilenme, gelişme ve donanım edinme açısından yaz tatilinde önemli kazanımlar sağlayabilirler.

En verimli tatil için bu önerileri okuyun!

KAYI Okulları Eğitim Danışmanı Deniz Demirtaş, öğrencileri ve velileri yeni eğitim öğretim dönemine hazırlayacak altın tavsiyeleriyle yaz tatilinin çok daha verimli geçebileceğine dikkat çekiyor. 

Teknoloji ve eğitimi birleştirin: Daha az bilgisayar oyunu, daha kısa süreli izlenen televizyon, düzenli uyku saati…

Tatilde bu kuralların kısmen esnetilmesi söz konusu olsa da tamamen kaldırılmamasına özen gösterilmelidir. Çocuklar bu dönemde televizyonla ya da teknolojik aletlerle daha fazla zaman geçirmek isteyebilirler hatta bunun bir ödül olduğunu düşünebilirler. Ebeveynlerin yapması gereken çocuklarıyla beraber bir program oluşturarak, teknolojiyi verimli kullanmalarına olanak sağlamak olacaktır. Rehber öğretmenlerden eğlenceli ve öğretici teknolojik uygulamalara dair bilgi alınarak, çocukların zamanlarını doğru değerlendirmeleri sağlanabilir. 


Aile içi aktivitelere zaman ayırın: Yoğun okul temposu, ödevler, sınav hazırlıkları derken çocukların ebeveynleri ile geçirdikleri zaman kısıtlı olabiliyor. Ailecek yapmaktan keyif aldığınız aktivitelerin bir listesini çıkarın ve bu aktiviteleri hayatınıza dahil edin. Bizim de öğrencilerimize sıklıkla önerdiğimiz konu tekrarı, özellikle sözel dersler için aile arasında bir oyun haline getirilerek de keyifle yapılabilir. Bununla birlikte ailenin tüm fertlerinin katılımı ile okuma saatleri belirlenip, o saatler arasında hep birlikte kitap okumak da tatilin en faydalı aktivitelerinden biri olacaktır. 


Ailece yapacağınız aktivitelere yabancı dili daha fazla dahil edin: Yabancı dil sadece öğrenim süreci için değil, aynı zamanda sosyal hayat ve kariyer için de büyük önem taşıyor. Hazırlık sınıfı öğrencileri almış oldukları yabancı dil eğitimini pekiştirmek adına tatilde birçok fırsat bulabilir. Evde, turistik mekânlarda, arkadaşlar arasında yabancı dil ile iletişime geçmeleri pratiklik kazanmalarını sağlayabilir. Ayrıca öğrenilen dilde kitaplar okumak, filmler izlemek, oyunlar oynamak ve müzik dinlemek de oldukça önem taşıyor. KAYI Okullarında öğrencilerimize, günlük hayatlarının içine doğal bir akışla İngilizce’yi dahil etmelerini sağlamak amacıyla yurt dışında, özellikle de Malta’da İngilizce yaz okulu deneyimini sunmaktayız. Böylelikle sosyal hayatlarında özgüvenlerini arttırmak, farklı kültürlerden insanları tanımak ve onlarla iletişim kurabilmek ve hayatın değişik alanlarında (seyahat, alış veriş, sanat…) İngilizce’yi kullanma fırsatı oluşturmaktayız. 


Çocuğunuzun uğraşmaktan keyif alacağı hobiyi uzmanının yanında denemesini sağlayın: Müzik, dans, resim, spor, el sanatları… Yaşları kaç olursa olsun çocuklar hangi aktiviteyi yaparken kendilerini mutlu hissediyorlarsa o işi yapan profesyoneller ile bir araya gelmek kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. İşin profesyonelleriyle tanışarak hobilerini hem geliştirebilir hem de kendilerine yeni ufuklar açabilirler. 

Sınıf seviyesine göre ders çalışma programı oluşturun: Bütün bir senenin yorgunluğunun atılması, bedenin ve zihnin dinlenmesi ve rahatlaması için yapılan aktivitelerin yanı sıra yeni bir eğitim-öğretim dönemine eksiksiz başlamak adına ders çalışma programlarının da oluşturulması uygun olacaktır. Konu tekrarı yapmak, eksik kalan konuları tamamlamak, zayıf hissedilen derslere ya da konulara yoğunlaşmak, yeni konulara çalışmak yaz döneminde ihmal edilmemelidir.  


Ömerli ormanı yanındaki 34 dönüm arazi üzerinde 20 dönüm açık aktivite alanı ile 2016 yılında kurulan KAYI Okulları, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi düzeyinde eğitim veriyor. KAYI Okulları’nda çocukların kendilerine, çevrelerine ve hayata dair yepyeni keşifler yapabildikleri, renkli ve yaratıcı yanlarını özgürce öne çıkarabildikleri, tüm sınıf seviyelerinde “doğa temelli öğrenme” yaklaşımının uygulanmasına imkan sağlayan eğitim müfredatı, akademik ve sosyal gelişimi hedefleyen ECAS Bilinci programları ile destekleniyor. Öğrencilerinin sosyal ve kültürel farkındalığı gelişmiş, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, ulusal ve uluslararası değerlerle donanmış, kendine güvenen, ülkesine ve dünyaya olumlu katkı sağlayacak bireyler olarak 21. yy dünyasına hazırlayan KAYI Okulları’nın CEO koltuğunda ise eğitim camiasının yakından tanıdığı eğitim yöneticisi Deniz Demirtaş yer alıyor.


Bahar Aray                             
Tuğçe Parlak                            
Nesrin Karadeniz   

Adres:

Aytar Cad. Ufuk Apt. No.16 D.1 Levent/Etiler

İletişim  0212 269 16 73-74

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568