İhracat uçacak!

İhracatlarını artırmak amacıyla adeta dünyayı turlayan ve her yıl binlerce kilometre yol kat eden kimya ihracatçıları, yeşil pasaport kararına sevindi.

İhracat uçacak!

Yeşil pasaport, Türk vatandaşlarına dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat imkânı sunuyor. İhracatçının önündeki en büyük engellerden birinin vize olduğunu dile getiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kararın çok doğru ve yerinde olduğunu söyledi. 

Fuarlar ve ticaret heyetlerinin yanı sıra yeni ihracat bağlantılarının kurulması ve var olan ihracatın devamlılığının sağlanması amacıyla sürekli seyahat halinde olduklarını belirten Murat Akyüz, “İhracatçılar olarak yıl genelinde Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya çok farklı rotalara gidiyoruz. Kimi zaman aynı seyahatte birkaç ülkeye gitmemiz gerekiyor. Vize ihracatçıya en çok da zamandan kaybettiriyor. Vizede yaşanan gecikmeden dolayı ticari kayıplar yaşayan ihracatçılarımızın sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

olayısıyla dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat anlamına gelen yeşil pasaport hakkının belirlenen şartlarını sağlayan ihracatçılarımıza da tanınması çok değerli ve kutlanması gereken bir adım olmuştur. Vize olsa dahi bazı ülkelere girişte yaşanan sorunlar da ortadan kalkacak.

Son üç yıldaki ortalama ihracatına göre yapılacak hesaplamalarda ortalama ihracat tutarı 1 milyon dolar ve üzeri, 5 milyon dolar ve üzeri, 10 milyon dolar ve üzerinde olanlar için ayrı ayrı ve daha yüksek adetlerde verilmesi ihracatımıza doğrudan olumlu etki edecektir. Böylece ihracatçımız ve ekibi vize kuyruklarında beklemeden daha fazla sayıda ülkeye gidebilecektir. Tüm sektörlerdeki ihracatçı firmalarımıza hayırlı olsun” diye konuştu. 
Ayşe Sevinç         
Hilal Günay          

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568