İki sezon kiraz ve üzüm ihraç edeceğiz

Türkiye’nin taze üzüm ve kiraz ihracatında Uzakdoğu pazarına odaklanan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, yeni hedef pazarlara açılmaya başlıyor.

İki sezon kiraz ve üzüm ihraç edeceğiz

Bu doğrultuda ilk etkinlik 13 kişilik bir heyetle, 2 – 10 Aralık tarihlerinde Şili’de gerçekleştirilecek. Amaç, iki ülke ihracatçıları arasında ortaklık kurup dünyaya iki sezon kiraz ve üzüm ihraç edecek ekosistemi kurmak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Türkiye ile Şili’nin farklı yarı kürelerde olması nedeni ile hasat sezonlarının çakışmamasının önemli olduğuna değindi. Seyyar, Türkiye’de üretimin bittiği noktada Şili’de başladığını iki ülke ihracatçılarının yapacakları ortaklıklarla dünya geneline iki sezon süreyle ihracat yapma fırsatını elde edeceklerini kaydetti. 

Şili’nin kiraz ve üzümde üretimde dünya lideri olmamasına rağmen ihracatta dünya lideri olduğuna işaret eden Seyyar, “Şili’nin ihracattaki bu başarısını yerinde görmeye gidiyoruz. Şili’nin Türkiye’ye kiraz ve üzüm ihracatında rol model olabileceğine inanıyoruz. Bu başarıda üretim, ambalajlama, nakliye, hava kargo vb. diğer unsurları bizden çok daha iyi kullandıkları kesin. Biz de, “İlim Çin’de de olsa gidip alınız” prensibiyle hareket ediyoruz. Bizim sektörümüzde doğru işler yapan Şili ile hem ortaklık, hem de işbirliği zemini arayacağız” diye konuştu. 

URGE Projesi’ne üye firmaların rekabetçiliğin artırılması adına yoğun çalışmalar yürüttüklerini anlatan Seyyar, URGE projesi kapsamında mevcut pazarlarda derinleşmek ve başta Uzakdoğu pazarları olmak üzere yeni pazarlara açılmak için adımlar attıklarını ifade etti.

Şili heyeti kapsamında Santiago ve Curico bölgelerinde, taze kiraz ve üzüm üreticisi ve ihracatçısı firmaların plantasyonlarına ve işletmelerine inceleme gezileri gerçekleştirilecek. Yine Santiago’da üretici ve ihracatçı birlikleri ile toplantılar gerçekleştirilecek. TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Birlik Başkanı Rıza Seyyar ve Şili Tarım Bakanlığı üst düzey yetkilileri katılımı ile Tarım Bakanlığı’nda toplantılar gerçekleştirilecek. Heyet, ayrıca Tarım Bakanlığı Üretim ve İhracat Enstitüsüne bir ziyaret gerçekleştirilecek. 


Heyete Katılacak Olan (URGE) Projesi üyesi firmalar:

1 -Agme Gıdasan.Ve.Tic.Ltd.Şti
2 - Egean İthalat, İhracat Ve Ticaret Ltd. Şti.
3 - Sultar Tarım Ürünleri Değerlendirme San. Ve Tic. Ltd.Şti.
4 - Balcı Tarım Ve Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti.
5 - Cena Dış Ticaret Ve Tarım Ürünleri San. A.Ş 
6 - Beyobası Tarım Ürün Gıda. Tur. Pet. Plas.Amb.İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti.
7 - Sultan Tarım Ürünleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
8 - Yetimler Tarım Ür. İç Ve Dış Tic. Ltd. Şti.
9 - Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç Ve Dış Tic. A.Ş.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568