Işıklar içinde yat sevgili Necdet Yaşar

Gonca Tokuz: " Tamburun büyük ustası Necdet Yaşar aramızdan ayrıldı!"

Işıklar içinde yat sevgili Necdet Yaşar

“Baba oğul Cemiller ufkuma ışık tuttu
Kubbede hoş bir seda bıraktımsa ne mutlu”
Necdet Yaşar

BİTMEYEN SEVDA: TANBUR

Bugün acı haberi yazar dostum Lütfiye Aydın’dan duydum. Oğlu Ali Yaşar’ı aradım hemen. Ne yazık ki doğruydu haber.. Yağmurlu bir hava vardı İzmir’de. Puslu, hüzünlü, buruk, acı kokan.. Anılar birbirine karıştı, gözyaşlarım yağmura.. 

Necdet Yaşar dünyaya gözlerini müziğe meraklı bir aile ortamında açar. Evlerinde çok zengin bir klasik müzik plak koleksiyonu vardır, odanın baş köşesine konulmuş gramofonda Türk Müziğinin en güzel, en seçkin eserleri sürekli çalınmaktadır. Necdet Yaşar kulağı daha çocuk iken Tatyos Efendinin, Tanburi Cemil Bey’in tanınmış peşrev ve saz semaileri ile dolmuştur Elbette Sayın Yaşar bu eserlerin Tatyos Efendinin ve Tanburi Cemil Bey’in tanınmış peşrev ve saz semaileri olduğunu, eserlerin bir kısmının Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Yesari Asım Arsoy gibi değerli sanatçılarımız tarafından seslendirildiğini çok sonraları öğrenecek, anlayacaktır. …

Radyoda Mesut Cemil’in tanburunu dinlediği günün ertesi gün ilk işi bir tanbur edinmek olur    Necdet Yaşar’ın.  Yenikapı’da müzik aleti imal eden ve aynı zamanda amatör müzisyen olan   Ziya Usta’ya (Özgener) gider, mütevazi bir tanbur satın  alır. Şehzadebaşı Camiinin müezzini olan Ziya Usta’dan aldığı bu tanbur, ünlü sanatçımızın ilk  tanburudur. Usta bir tanburi olan Ziya Özgener’in Necdet Yaşar’ın yaşamındaki asıl  yeri O’nun  ilk sazını  yapmış olması değildir kuşkusuz. Çünkü,  Necdet Yaşar’ı Tanburi Cemil Bey’in sihirli dünyası  ile tanıştırmış,  Tanburi Cemil’den Necdet Yaşar’a uzanan o  uzun  yolun kapılarının  genç kuşaklara açılmasını da sağlamıştır. Ziya Özgener Necdet Yaşar’a  Tanburi Cemil Bey’den ve O’nu hayatı boyunca bir gölge gibi takip eden ve aynı mezara gömülmüş Kadı Fuat Efendi’den bahseder. “Bir de babasını dinle sen!” der. O zamana kadar Tanburi Cemil’i dinlememiş olan  Necdet Yaşar’a Tanburi Cemil’i anlatır.. 

Necdet Yaşar Ziya Usta’nın tavsiyesi üzerine Kapalıçarşı’ya koşar. İç Bedesten’de küçük bir dükkânda bulduğu Tanburi Cemil Bey’in “Ferahnak” taksimini bulur. Dinler ve satın alır. Hevesi adeta bir tutkuya dönüşen Necdet Yaşar, öğrenci  harçlığıyla Tanburi Cemil Bey’in taş plaklarını satın almaya başlar. Eline geçen bütün parayı Kapalıçarşı’da, Cemil Bey’in plaklarını satın almak için harcar.  Dinledikçe tanbura ve Tanburi Cemil Bey’e daha çok bağlanır. Artık gece gündüz Necdet Bey’in elinde tanburu, kulağında tanburi Cemil Bey’in melodileri vardır. Mesud Cemil’in Ankara Radyosunda yaptığı soloları dinleyip ezberlemeye uğraşır. Tanburi Cemil’in plaklarını bilmece çözer gibi dinleyerek, tanbur tekniğini ve makam seyirlerini kavramaya çalışır, kendisine nerede sakin bir köşe bulsa hemen tanburunu eline alır ve çalar. Kendi deyimiyle “çılgınlar gibi” çalar..

Bir yandan tanburunu çalarken bir yandan da pencereden Süleymaniye Camiini, Büyük Usta Mimar Sinan’ın o muhteşem minarelerini ve kubbelerini seyreder.. Gözleri uzaklara dalar gider...

Şöyle diyorsunuz yazınızda Sevgili Necdet Yaşar “Gonca Tokuz’un inanılmaz azim ve sabır gücünü anlatabilecek kelime bulamıyorum. Ödenmesi, ödeşilmesi çok zor olan bu hakkını helal etmesini diliyorum.”    

HELAL OLSUN BÜYÜK USTA!  HELAL OLSUN GÜZEL İNSAN!

Sen her zaman yüreğimizde, tamburunun sesi kulaklarımızda olacak. 

Işıklar içinde yat Sevgili Necdet Yaşar..

Gonca Tokuz

Ödüllü Gurme & Yazar

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 23:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
FİLİZ TERCAN
FİLİZ TERCAN - 11 ay Önce

Gonca hanım Necdet Yaşar la ilgili yazınızı okudum.Çok güzel bir yazı olmuş.Büyük tanburi ustamıza Allah rahmet eylesin.Nurlar içinde yatsın.

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568