İyi ki varsın İzmir Macar Dostluk!

İzmir Macar dostluk Derneğinin İzmir/ Karşıyaka - Alaybey Merkezi Befun Art House'da ve İzmir Hilton'da anlamlı bir gün. .

İyi ki varsın İzmir Macar Dostluk!

Çekya, Macaristan, Slovakya ve Polonya’nın organize ettiği “Beden ve Ruh” adlı Film Festivali kapsamında İzmir’de bir dizi etkinlik başlamış ve bu güzel etkinliklerin de birisi “İzmir Macar Dostluk Derneği Merkezi Befun ART House’da  gerçekleşen kahvaltıda yarınlara iz bırakılan dostluklara ortak olundu..

Macar asıllı ünlü yönetmen “György Pálfi “ Macar Dostluk Merkezi Müdürü Gabor Fodor ve Macar Ddostluk Merkezi'nden Andrea Gal ,Polonya'dan Koodinatör Agata veeee İzmir Macar Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Bener ve derneğin yönetim kurlul üyeleri ile Dokuz Eylül Üniveristesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden geleceğin ünlü yönetmenleri arasında yer alacak Hatice Aşkın ile Befun Art House kahvaltısında sinema ve sanatın her rengi konuşuldu..

“Befun Art House’da  kahvaltının güzelliği zaten baş köşede “

Avrasya Film Festivali’nde ödül alan Macar asıllı ünlü yönetmen “György Pálfi “nin İzmir’deki etkinliklere katılması sanatseverleri mutlu ederken;“György Pálfi”nin de mutluluğu gözlerden kaçmadı.

Aşağıdaki video görselinde bu açıkça yansımaktadır.

Befun ART House'da kahvaltı fotoları için:

http://www.yakamozyakut.com.tr/befun-art-house-da-kahvalti-resimleri,4416.html

György Palfi.
1995’te Dram ve Film Sanatı Akademisi’ne girdi. Yaptığı kısa filmler uluslararası festivallere katıldı. 2000 yılında Akademi’den yönetmen olarak mezun oldu. İlk uzun metrajlı filmi Hıçkırık, Macar Film Haftası’nda En İyi İlk Film ve yabancı eleştirmenlerce verilen Gene Moskowitz Ödülü’nü kazandı.
Eylül 2006'da, 2. uluslararası Avrasya Film Festivali'nde, taxidermia ile, en iyi yönetmen ödülünü aldı


FİLMOGRAFİ
1997 A hal (kısa)
2002 Hıçkırık Hukkle
2003 Jött egy busz... ("Taltosember" bölümü)
2006 Taxidermia
2009 Nem vagyok a barátod
2009 Nem leszek a barátod (kısa belgesel)
2012 Magyarország 2011
2012 Final Cut: Hölgyeim és uraim
GEZİCİ FESTİVALDE GÖSTERİLEN FİLMLERİ
Hıçkırık
(Hukkle) 

Bostanlı vapur iskelesinde Budapeşte Balkan Dostluk Çigan Müziği ile devam eden etkinlikler İzmirlilerin beğenisine sunuldu..

Macaristan Ankara Büyük Elçisi Eks. Gabor Kiss ve Macaristan’ın İzmir Fahri Konsolosu Christopher Dolog ve İzmir Macar Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Benr ve Derneğin yönetim kurul üyelerinin ve çok sayıda davetlinin katıldığı Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın 170 yıldönümü münasebetiyle Üç kuyular Vapur İskelesinde “LajosKossuth anısına anlamlı "ANIT" yerini aldı..

Aynı gün saat 16.00 da Hilton Otelde ünlü tarihçi Dr.Laszlo Csorba’nın  “Türkiye Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı “ başlıklı sunumunu ve bu güzel sunumdan sonra SAAT 19.30 da Hilton Otelin 32 katını dolduran misafirlerle Macaristan Milli Gün’ünde dostluklar tavan yaptı.

Befun Art House’daki kahvaltıdaki sıcak dostluk burada da devam etti. 

Gecenin sonunda Macaristan Ankara Büyük Elçisi Eks. Gabor Kiss tarafından İzmir Macar Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Bener’e ve Macaristan’ın İzmir Fahri Konsolosu Christopher Dolog’a ve eşine armağanlar takdim edildi ve yarınlara çok sesli dostluk köprüsünün temelleri bir kez daha atıldı.

Her şey çooook güzeldi. 

Teşekkürler Macaristan!

Yakamoz Yakut
Basın Yayın ve Kültür Sanat Derneği Başkanı

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 21:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin Arslan
Yasemin Arslan - 4 ay Önce

Ayrıntılı haberiniz ve bilgilendirme için teşekkürler , elinize kaleminize sağlık..

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568