“Kentsel dönüşüm parsel değil, ada bazlı olmalı”

Rojda Yıldırım / İZMİR Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal Ege Ekonomik Forumu’nda konuştu

“Kentsel dönüşüm parsel değil, ada bazlı olmalı”

Ege Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen “Tarih Boyunca Ege’nin Muhteşem Kentlerinden Geleceğin Kentlerine” panelinde konuşan Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi. 

İzmir’de 36 bine yakın binanın riskli ilan edildiğini belirten Feyyaz Ünal, kentsel dönüşümün parsel değil, ada bazlı olması gerektiğini, sürecin hızlandırılması için teşviklere ihtiyaç olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün İzmir’i akıllı şehre dönüştürmek için de önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Feyyaz Ünal, doğal ve kültürel dokuya dikkat edilmesinin, İzmir halkı için sosyal tesisler ve yeşil alanlar yapılmasının önemine de dikkat çekti.  

Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Ege Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi. Kentsel dönüşümün, 1999’da çok sayıda can kaybına neden olan Marmara depremiyle birlikte Türkiye’nin gündemine oturduğunu belirten Feyyaz Ünal, 2013 yılına kadar ülke genelinde 253 bin konutun kentsel dönüşümünün sağlandığını, 2023 yılına kadar 6,5 milyon konutun daha kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini söyledi. 

Kentsel dönüşümünün parsel değil, ada bazlı yapılması gerektiğini vurgulayan Feyyaz Ünal şunları ifade etti:
“Ülke genelindeki kentsel dönüşüm çalışmalarında, ilk hedef depreme dayanıklı yapı stoğunun artırılması. Bu kapsamda İzmir’de de yaklaşık 36 bin bina riskli ilan edildi. Ballıkuyu, Ege Mahallesi, Uzundere, Aktepe ve Emrez, Bayraklı, Örnekköy bölgeleri kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanları olarak belirlendi. Buralarda daha güvenli yaşam alanları oluşturulması için kentsel dönüşümün ada bazlı yapılması ve parsel birleşiminin önünün açılması gerekiyor. Diğer yandan teşviklerin artırılması, kentsel dönüşüme ürün tedarik eden firmaların KDV’den muaf tutulması da sürecin hızlandırılması için önem arz ediyor.”

“Başka İzmir yok, değerini bilmeliyiz”
İzmir’in kültürel ve doğal zenginlikler açısından çok değerli bir şehir olduğuna dikkat çeken Feyyaz Ünal şöyle konuştu:
“İzmir’in kentsel dönüşüm çalışmalarında dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi tarihi ve kültürel dokuyu korumalı, kentin siluetine kesinlikle zarar vermemeliyiz. İkinci ise kentin doğasını tahrip edecek, hava akışını engelleyecek projelerden özellikle kaçınmalıyız. Kentsel dönüşüm her şeyi yıkıp yerine yenisini yapmak değil, var olan değerleri koruyarak şehri geliştirmektir. Başka İzmir yok, değerini bilmeliyiz.”  

İzmir genç profesyoneller için cazibe merkezi
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında sosyal yaşam alanlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Feyyaz Ünal şunları söyledi: 
“İzmir, hem bölgenin hem de Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri. Ülkemizin alanında lider pek çok şirketine ev sahipliği yapıyor. İzmir bugün ciddi ölçüde beyin göçü alan, genç profesyoneller için cazibe merkezi olan bir şehir. Genelde kentin yeni yaşam alanlarında ikamet eden bu kitlenin ihtiyaçlarının da mutlaka düşünülmesi lazım. Sosyal tesisler, yeşil alanlar ve otoparkların kentsel dönüşüm projelerinin ayrılmaz bir parçası olması gerekiyor.”

Kentsel dönüşüm akıllı şehir olmak için fırsat
Kentsel dönüşüm çalışmalarının İzmir’i akıllı şehre dönüştürmek için de önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Feyyaz Ünal, “Enerji kaynaklarında tasarrufu ve verimliliği artıran akıllı şehir uygulamaları, fonksiyonel yaşam alanları planlanmalıyız. Hava ve çevre kirliliği, atık ve altyapı problemleri, trafik ve enerji kaybı gibi sorunlara karşı inovatif mimari çözümler ve alternatif kaynaklar üretmek de kentsel dönüşümün bir parçası olmalı” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568