Kopan gürültü gerçekleri değiştirmez!

 OPEC ve Rusya, petrole müdahale etmesinden sonra, Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen liderliğindeki ekip, petrol, altın ve tahvillerle ilgili genel bir değerlendirme yaparak, piyasaların genel görünümünü masaya yatırdı.

Kopan gürültü gerçekleri değiştirmez!

Konuya ilişkin görüş bildiren Hansen şunları söyledi: “Piyasalar istediğiniz gibi hareket etmiyorsa ne yaparsınız? Sesinizi yükselterek duruma müdahale edersiniz. İşte hem OPEC’in, hem de OPEC üyesi olmayan Rusya’nın sesini yükseltmesinin nedeni budur. Böylece, geçen hafta başlayan petrol yarışı devam ediyor. Bu yarışı devam ettiren faktör de Rusya ve OPEC müdahalesidir. Aslında bu, üreticiler tarafından bilindik bir taktik ve sık kullanılmaması gereken bir silah, ancak bu durumda işe yaradı ve piyasanın tekrar istikrar kazanmasına yardımcı oldu. Nitekim bir anda Brent ham petrol fiyatı 44.86$/varil, WTI ise 42.55$/varil oldu. Ancak bu taktikle ilgili sorun, fiyatın 50$/varil düzeyine ulaşmasıyla ABD teçhizatlarının tekrar oyuna katılmasıdır. Bilindiği gibi bir yıl önce bu sınır, 50$/varil düzeyindeydi.”

Ünlü analist Hansen yarışın büyük bir kısmının, kısa bir korunma ile yönlendirildiğine de işaret etti. Bu sabır gerektiren oyunun, tedarikçiler için ise bir bekleme oyunu olduğunu belirten Hansen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Talep aynı düzeye ulaşana kadar, olumlu tarafları sınırlı kaldı. Piyasa er ya da geç, geride bıraktığımız yıllarda milyarlarca dolarlık kayıp yatırıma odaklanmaya başlayacaktır. Şimdilik, WTI 43.50$/varil düzeyinde, yukarı yönlü hareketlere karşı dirençle karşılaşıyor ve Brent de benzer şekilde 45.90$/varil düzeyinde kaldı.”


Altının güç kazanması
Petroldeki yarışın yanı sıra geçtiğimiz Cuma günü, bilindiği gibi, büyük tarım dışı ücretli sayısının teşvik ettiği bazı riskler geri döndü. Bunun ardından yaralar biraz sarıldı. Ancak buna rağmen, 1,315-65$/oz seviyesine çıkarak güçlenen altında durum biraz daha farklı.
Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, bu konuda da şunları söyledi: “Buradaki temel faktör, ETP talebidir. Bu, altın için aşağı yönlü hareketi sınırlayacak altta yatan bir talep olacaktır. Piyasanın son zamanlarda daha düşük seviyede nasıl test edildiğini gördükten sonra, aşağı yönlü hareket bekleyenler sadece opsiyonları kullanmalıdır. Bu haftaki riskin yol açtığı aksaklığa rağmen altın ETP talebi, gücü desteklemeye devam ediyor.”

Tahvil baskısı
Sabit Getirili Menkul Kıymetler Strateji Müdürü Simon Fasdal ise devlet tahvillerini değerlendirerek, piyasaya sürülen üç yıllık 24 milyar $ ABD hazineleri ile birlikte daha sonra gelecek 10 ve 30 yıllık hazine dilimlerinin düzenlenmesinden dolayı devlet tahvillerinin bir miktar fiyat baskısı altına girmesinin beklenebileceğine işaret etti.
Fasdal sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelen büyük bir tedarik var ve her ne kadar piyasalar bir şekilde iyimser bir atmosferde açılsa da bunun bazı fiyat baskıları getirmesi gerekiyor. Çekirdek tahviller açılışta 167.28 düzeyinde hafif bir artış göstermiş ve 166-68 aralığında seyretmişti. Son kazananlardan biri enerji şirketi tahvilleri sektörü oldu. Şimdi OPEC tarafından gelecek diğer başlıkların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Yolda olan 12 milyar $ şirket tahvili ile birlikte, ITRAX 300 temel puana doğru daraldı. Avrupa Merkez Bankası gibi kurumlardan sistem çapında para çalkalanmasının nicel olarak rahatlatılması dikkate alındığında, ITRAX 300 bandının altına inebilir.”

Platin aşağı düşebilir
Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, platin konusunda da kısa bir değerlendirme yaptı: “Altının yüksek aralıkta nispeten güçlenmiş göründüğünü belirttik, ancak altına kıyasla çok daha küçük bir piyasa olduğu göz önünde bulundurulunca platin, aşağı yönlü bir harekete maruz kalabilir. Platin piyasası, çok daha az akışkan olduğu göz önünde bulundurulunca, çoğunlukla düzeltmeye maruz kalmaktadır. Ancak, altın 1,315/oz düzeyinin üzerinde kaldığı sürece bir sorun olmayacaktır.”


Hatice Akuğur & Yeşim Daravanoğlu

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568