“Kutup Yıldızı-Sönmeyen Kılavuz”

Hilal Güntepe Aslıbey / İSTANBUL -Araştırmacı gazeteci Rıdvan Akar tarafından yazılan, “Suna Kıraç: Ömrümden Uzun İdeallerim Var” ve “İdealler Gerçekleşirken: Suna Kıraç’ın İzinde 10 Yılın Öyküsü” kitaplarından yola çıkan Suna Kıraç belgeseli “Kutup Yıldızı-Sönmeyen Kılavuz” tamamlandı.

“Kutup Yıldızı-Sönmeyen Kılavuz”

Belgesel, Türkiye’nin önde gelen iş insanı ve hayırseverlerinden Suna Kıraç’ın doğuşuna, gelişimine ve sürdürülmesine katkıda bulunduğu kurumların topluma sağladığı katkıları mercek altına alıyor. 

Belgeselde Vehbi Koç Vakfı, Koç Lisesi, Koç Üniversitesi, Galatasaray Eğitim Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü, Kaleiçi Müzesi, Pera Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL) gibi Suna Kıraç tarafından temelleri atılan ve desteklenen kurumlara yer veriliyor. Belgesel, bu kurumların yöneticilerinin, çalışanlarının ve bu projelerden yararlananların tanıklığıyla şekilleniyor, gerçekleştirdikleri projelerle yaşamları değiştiren, topluma ve ülkemize değer katan kurumların başarı ile taçlanmış öykülerini içeriyor.

“Kutup Yıldızı-Sönmeyen Kılavuz” belgeseli, 29 Ekim Pazar günü saat 17:00’da CNNTürk kanalında ilk kez izleyiciyle buluşacak. 


Suna Kıraç Hakkında 
Suna Kıraç, eğitimini Arnavutköy Kız Koleji’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bankacılık ve finansman alanlarında almıştır. Babası Vehbi Koç ile çalışmaya başladığı 1961 yılından Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’nden ayrıldığı 2010 yılına kadar Koç Holding’de aktif görev yapmıştır.

Aktif iş hayatının yanı sıra Koç Özel Lisesi ve Koç Üniversitesi’nin kuruluşlarına öncülük eden Kıraç, TEGV, AKMED (Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü), Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli rol oynamıştır.

Eğitim, kültür, sanat ve sağlık konularında önemli katkıları olan Suna Kıraç, bu konulardaki çalışmaları nedeni ile T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Dostları Onur Ödülü, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora Ünvanı, London School of Business Honorary Fellowship, GS Eğitim Vakfı Onur Madalyası’nın da içinde olduğu ödüller almıştır.

TEGV kurucularından olan Suna Kıraç, halen Yönetim Kurulu Onursal Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Rıdvan Akar Hakkında
Rıdvan Akar, 33 yıldır gazetecilik yapmaktadır. Lisansını G.Ü. İ.İ.B.F, yüksek lisans ve tez öncesi doktora yeterlilik aşamasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye bölümünde tamamladı. Dergi ve ekonomi gazeteciliği sonrası 1995 yılında 32. Gün’de televizyon gazeteciliğine başladı. 10 yıl süreyle 32. Gün’ün genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 100’den fazla belgesele imza attı. CNN Türk Haber Kanalında yöneticilik, haber ve belgesel programları yaptı. Gazete ve haber sitelerinde köşe yazdı. Siyasi tarih, azınlıklar, spor tarihi, iş dünyası ve siyasetteki önemli figürlere dair biyografi kitapları yayınlandı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Beşiktaş Spor Kulübü’nde medya danışmanlığı yapıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568