Orient Ekspres’te iki Türk

İş adamı Yılmaz Ulusoy,  son günlerde tabiri caiz ise ‘‘seferi’’ oldu.

Orient Ekspres’te iki Türk

Çocukları ve torunları ile bir süre önce Cruise gemisi ile kuzey denizini ülkelerini gezen  Ulusoy,   denizlerde süren bu rüya tatilin hemen ardından bu kez de eşi Serap Ulusoy ile baş başa tren ile  Avrupa seyahatine çıktı. Ancak bu seyahatin en önemli özelliği dünyanın en nostaljik treni olan ünlü Orient Ekspres’i ile yapılması.

İstanbul’dan hareket ederek Bulgaristan üzerinden Romanya’nın Bükreş, daha sonra da Macaristan’ın Budapeşte kentlerine uğrayacak olan tren, yolcularıyla birlikte rotasını daha sonra Avusturya’ nın Viyana kentine ve son olarak da İtalya’nın dillere destan deniz kenti Venedik’e çevirecek. Yolcular Kurban Bayramı öncesinde yeniden İstanbul’a dönmüş olacak.


Uluslar arası iş, siyaset, sanat ve medya dünyasının en seçkin isimleri yolcu listesine alan Orient Ekspres’ te Türk yolcu olarak yalnızca Yılmaz Ulusoy ve eşi seyahat etmekte. Ülkemizde bir sinema filmine konu olması nedeniyle de tanınan Orient Ekspres, 1927 yılında Rene Lalique tarafından modernize edilerek Orient ailesine katıldı. Her yıl nadiren sefere çıkan ultra lüks tren, yolcu listesini dünyanın en tanınmış simalarından oluşturması ile ünlendi.

Trende seyahat etmenin sıra dışı kuralları da var. Trende isteyen istediği kıyafeti giyemiyor. Resmi ya da yarı resmi kıyafet zorunluluğu var.

Erkeklerde koyu renk takım elbise siyah kravat veya siyah smokin tercih edilirken, kadın yolcular ancak elbise giyebiliyorlar. Yolcuların trende kot pantolon giymesi kesinlikle uygun karşılanmyor. Yolcular,  seyahat boyunca uğrayacakları Bükreş, Budapeşte, Viyana gibi dünya kentlerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini de sürme fırsatı bulacaklar. Özellikle Bükreş ve Budapeşte’de Osmanlı Mimarisi’nin mirası olan yapıların da gezi programına alınması Ulusoy ve eşi için ayrı bir anlam taşıyor…
Burhan Akdağ


 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568