Petrol bayileri İzmir'de buluştu

Türkiye Petrolleri 100 milyon dolar yatırım yapacak

Petrol bayileri İzmir'de buluştu

Turkuaz Petrol, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’yi 490 milyon TL’ye satın alarak 2016’nın en büyük özelleştirmesine imza attı. 2018’in sonuna kadar 800 istasyona ulaşmayı planlayan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin yatırımı 100 milyon doları bulacak.

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. ve Turkuaz Petrol’ün İzmir bayileri, iki şirketin güçlerini birleştirmesinin ardından iftar yemeğinde buluştu.

İzmir Tavacı Recep’te Turkuaz Petrol ve Türkiye Petrolleri bayilerinin katılımıyla gerçekleştirilen iftar yemeğinin ev sahipliğini Zülfikarlar Holding ve Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari üstlendi.

İftar yemeğinde bayilerle şirket hedeflerini de paylaşan Zülfikarlar Holding ve Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari, faaliyetlerine Türkiye Petrolleri markası altında devam edeceklerini belirtti. Zülfikari konuşmasına şöyle devam etti: “Turkuaz Petrol olarak, 2016 yılının en büyük özelleştirmesine imza attık ve 490 milyon TL’lik en yüksek teklifi vererek Türkiye Petrolleri’ni satın aldık. Bu birleşme bizi akaryakıt dağıtım sektöründe şampiyonlar ligine taşıdı. Bundan sonra daha güçlü adımlar atacağız. Sektördeki ilk 3 markadan biri olmayı hedefliyoruz. Hedeflerimize emin adımlarla ilerlerken varlığınızın gücüyle hareket edeceğiz. 2018 sonuna kadar 800 adet istasyona ulaşmayı planlıyoruz. Toplam yatırım miktarımız ise yaklaşık 100 milyon doları bulacak. İzmir’de de yatırımlarımızı sürdürecek; sizlerin değerli çalışmalarıyla İzmir’e katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Birleşmenin ardından Türkiye Petrolleri, 700’ü aşkın akaryakıt istasyonu, 10 akaryakıt depolama tesisi, 4 LPG tesisi ve 150 bin metreküpün üzerindeki akaryakıt depolama kapasitesi ile Türkiye’nin her bölgesinde müşterilerine hizmet sunuyor.

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım hakkında
2006 yılında TPIC’in alt kuruluşu olarak kurulan TP Petrol Dağıtım, 2007’da akaryakıt pazarlama faaliyetine başlamıştır. Türkiye Petrolleri, 2012 yılında akaryakıt satışlarında en büyük işlem hacimli 8 şirket arasına girmiş, siyah ürün satışlarında 5. büyük şirket, toplam akaryakıt satışlarında 6. büyük şirket olmuştur. Türkiye Petrolleri’nin yüzde 100 hissesi 2016 yılının en büyük özelleştirme ihalesi ile Turkuaz Petrol’e devredilmiştir.

Turkuaz Petrol hakkında
Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş., özel ve kamu sektörü kuruluşlarının ve nihai tüketicilerin gereksinimleri nedeniyle, petrol ve petrol ürünleri satın almak, ithal etmek ve ülkenin çeşitli yerlerinde dağıtım ve stok ağları oluşturup pazarlamasını yapmak ve akaryakıt sektörünün saygın, önde gelen  dağıtıcı firmalarından biri olmak amacıyla, 1994 yılında kurulmuştur. 

Zülfikarlar Holding hakkında
Zülfikarlar Holding 1942 yılında ticari hayatına başlamış, güçlü mali bünyesiyle geçen 75 yıl içinde kimyevi maddeler, akaryakıt dağıtım, finans ve yenilenebilir enerji  sektörlerinde faaliyet göstererek hızla büyümüştür. Bugün 300'den fazla çalışanı, merkezi İstanbul'da olmak üzere, Yarımca / İzmit, Kırıkkale ve Aliağa / İzmir Bölge Müdürlükleri ve depolama-ikmal tesisleri, yüzlerce bayii, binlerce müşteri, bulunduğu sektörlerdeki edindiği pazar payı ve ciro açısından Türkiye'nin ve dünyanın sayılı firmaları ile rekabet edebilir hale gelmiştir. Holding çatısı altında Turkuaz Petrol, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım, Akça Kimya, Akdeniz Faktoring, Tesla Enerji şirketleri ile faaliyet göstermektedir. 


Nursel Öztürk Bakırcı

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568