Tümosan Motor ve Traktör karı yüzde 40 arttı

Tümosan Motor ve Traktör karı  yüzde 40 arttı

Türkiye’nin en önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN),  üretim ve satış sonrası hizmete odaklandığı yılın ilk yarısında karını 2015’in ilk altı aylık  dönemine göre yüzde 40 artırdı. Yılın ilk yarısını 26.6 milyon TL’lik karla kapatan TÜMOSAN’ın cirosu ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 238.8 milyon TL olarak gerçekleşti. 

2016 yılında traktör üretiminin yanı sıra satış sonrası hizmet ve ekipman pazarına odaklandıklarını belirten TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, geçen yıl gerçekleştirilen verimlilik artışına yönelik yatırımların olumlu sonuçlarını almaya devam ettiklerini belirtti. TÜMOSAN’ın satış gelirlerinin yüzde 10 yükseldiği yılın ilk yarısında 3.735 adet traktör satışı gerçekleştirdiklerini belirten Öğün, “Verimlilik ve kalite artışına yönelik geçen yıl yaptığımız yatırımlar sonucunda ilk yarı karımız yüzde 40 artışla 26 milyon 698 bin liraya çıktı. Özkaynaklarımızı da yüzde 10 artışla 289 milyon 642 bin liraya çıkardığımız yılın ilk yarısında, zamanlamanın büyük öneme sahip olduğu tarım sektöründe satış sonrası hizmet artışına da odaklandık ve yetkili servis ağımızı Türkiye genelinde 400 noktaya taşıdık” diye konuştu.  

Diğer yandan geçen yıl balya makinesi ve kepçe ile giriş yaptıkları ekipman pazarına yönelik çalışmaların yılın ilk yarısında artarak devam ettiğini vurgulayan Öğün, şu bilgileri verdi: “Ulusaldan evrensele ulaşan bir marka olma vizyonuyla araç, transmisyon, dizel motor ve elektrik/elektronik sistem tasarımı konusunda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları kapsamında yeni nesil sıralı 6 silindirli turbo ara soğutuculu Stage IV Emisyon standartlarına uyumlu dizel motor tasarımı ve 45-65 BG aralığında motor gücüne sahip traktörlere uyum gösterebilecek yerli transmisyon üretimini hayata geçirdik. Karlılığımızı artırma hedefi doğrultusunda çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürün gamımızın yanı sıra faaliyet alanımızı da çeşitlendirmeye devam edeceğiz.” 

 
TÜMOSAN HAKKINDA
TÜMOSAN, 1976 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticilerinden biridir. Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin 50 -115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD – 4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 11 seride 354’ ün üzerinde farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan tek yerli üreticidir.


Burcu Konyalı


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568