Türk Amerikan Kültürü güçleniyor

Çağla Çakır/İSTANBUL- Amerikan – Türk Cemiyeti’ni batı kıyısına daha geniş bir şekilde yaymayı ve Türk – Amerikan kültürünü bilinçlendirip ileriye dönük yatırımlar yapılmasına zemin oluşturmayı kendine misyon edinen Mükemmel Sarımsakçı dernek olarak bu doğrultuda gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsediyor...

Türk Amerikan Kültürü güçleniyor

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1967 Ankara doğumluyum. İstanbul’da büyüdüm,

Galatasaray Lisesi’nde okudum. Galatasaray Lisesi’nde okurken Galatasaray Spor Kulübü’nde su topu oynadım. Colorado State Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okudum. 5 sene orada kaldıktan sonra Los Angeles’ta büyük bir inşaat firmasında çalışmaya başladım.

Daha sonra kendimi biraz daha geliştirmeye karar verdim ve Stanford’a girdim. Orada da İnşaat Mühendisliği okudum. 1998’de kendi işlerimi yapmaya başladım ve sonrasında gayrimenkul işine girdim.

Amerikan - Türk Cemiyeti ve Doğu - Batı Enstitüsü vakıflarında yönetim kurulu üyesiyim. İki vakfın da amacı Amerika - Türkiye arası kültürleri ve politikayı geliştirmek. Amerikan - Türk Cemiyeti’nde genellikle kültürel misyonlarımız var. Müzik, tiyatro ve sinema alanlarında Amerika’daki önemli okullarda Türk öğrencilere burslar veriyoruz. New York’ta Amerikan Türk Festivali’nin 16.sını gerçekleştirdik. Amerika’daki öğretmenleri Türkiye’ye yolluyoruz. Benim şimdiki amaçlarımdan biri de Amerikan - Türk Cemiyeti’ni batı kıyısına biraz daha yaymak ve Türk - Amerikan kültürünü bilinçlendirip ileriye dönük yatırımlar yapmak. Kültürel faaliyetlerimizi ortaya çıkartıp Amerikalılara bizim diğer yüzümüzü tanıtmak istiyorum. Şu an Amerikan - Türk ilişkileri zorlu bir yoldan geçiyor ve bizim orada politikaya girmeden elimizden geldiğince kültürel alışverişi sağlamamız gerekiyor. Doğu - Batı Enstitüsü ise hükümetler, silahlı kuvvetler ve büyük şirketler arası arabuluculuk yapıyor. New York, Brüksel ve Moskova’da ofisleri var. İstanbul’da ofis açılması için ön ayak oldum ve yakında İstanbul’da da ofisimiz açılıyor. Bu da coğrafyamızın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. İki cemiyette de gönüllü olarak çalışıyorum. 

Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk - Amerikan ilişkileri zor zamanlardan geçse de umarım düzelir diyorum. Gidişatın düzelebilmesi için devletlerden ziyade iş adamlarının birbirleriyle daha fazla iş yapması gerekiyor. Eğer parasal çıkarlar daha denk hale gelirse işler biraz daha rahatlayabilir, fakat her şeyi devletlere bırakırsak durum daha kötüye gidebilir. Benim çözümle ilgili önerim ticaret. Dünyanın en büyük pazarı Amerika olduğu için Amerika’da yatırım yapmak gerekiyor. Çünkü Türkiye’deki belirsizlikler içinde yabancı yatırımcının özellikle benim sektörüm için Türkiye’ye gelmesi çok zor. Bunun için yeni kanunların ve yeni düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Yabancı yatırımcı güvenilirlik ister; belirsiz olan ticari kanunlarda yabancı yatırımcıyı çekmek çok daha zor. 

Amerikan - Türk Cemiyeti projesi Film Festivali’nden bahseder misiniz?

Film Festivalimizin 30 Kasım - 4 Aralık arasında 16.sını New York’ta düzenledik. 2 kısa, 4 uzun metraj film gösterimi koyduk ve her zamanki gibi çok başarılı geçti. Ana sponsorumuz Türk - Amerikan İş Kurumu idi. Senede bir kez sonbahar aylarında olmak üzere mutlaka film festivali düzenliyoruz. Hem Türk hem Amerikalı birçok izleyici geliyor. Zaten Türk  Amerikan Film Festivali denilince akla Türk - Amerikan Cemiyeti geliyor, markamızla özdeşleşmiş durumda. Bu bizim için en değerli olan etkinlik. Film Festivali dışında sergiler, Genç Cemiyet Liderleri adı altında yaptığımız, aralarında sanatçıların da olduğu kültürel aktivitelerimiz var. 

Genç Cemiyet Liderleri adı altında yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?

30 - 40 yaş aralığında kendi alanlarında başarılı Türk ya da Amerikalı kişileri bir araya getirdiğimiz bir komite. Her sene bu komiteye başvuran veya aday gösterilen kişileri seçiyoruz. Hepsi kendi alanında çok başarılı kişiler ve sonrasında yönetim kurulu adayları arasına da girebiliyorlar. Bu alanda yapılan etkinlikler de bizim için çok değerli güzel bir network alanı sağlanmış oluyor ve misyonumuzu gerçekleştirecek faaliyetleri yapmamıza yardımcı oluyor. Sanat ve kültür çok değerli iki alan. Türk - Amerikan ilişkilerini kuvvetlendirmeye yönelik yaptığımız çalışmalardan biri de Türk kültürü ve sanatını tanıtmak. Etkinliklerimizden biri de Miami Meets Istanbul. Bu sene de Amerikan - Türk Enstitüsü olarak bu etkinliğe sponsor olduk. Türkiye’den değerli sanat koleksiyonerleri geliyor ve Amerika’daki sanat koleksiyonerleri ile buluşuyorlar. Çok kıymetli bir ortam oluyor. Film Festivali dışında en önem verdiğimiz etkinliklerimizden biri de senelik düzenlediğimiz Gala. Bu sene 2 Mayıs’ta gerçekleşecek ve Mehmet Öz’ü onurlandıracağız. Bu sene 9.su gerçekleşecek Gala’da Türk - Amerikan iş dünyasını bir araya getiriyoruz, yaklaşık 100 katılımcı oluyor. New York’taki başarılı film festivallerini batı yakasına taşımaya çalışıyorum. Bu sene ilkini mayıs ayında Berkeley’de gerçekleştireceğiz. Amerikan - Türklerin başı çektiği çok başarılı bir komite kurduk ve onlara bağımsız bir şekilde karar verdirtmeye çalışıyorum ki film Berkeley’in ruhunu yansıtsın. Berkeley ve San Fransisco’da sanatsal bir ekip var. Bizim de sanatsal yüzümüzü ve yaptığımız filmlerin ne kadar güzel olduğunu onlara anlatacağız. 

Amerika’da iş yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur?

Planlı programlı hareket etmelerini öneririm. Türkiye’de dinamik bir şekilde hareket edip, hızlı bir şekilde başlayıp çok çabuk sonuç bekleyen bir yapıya sahibiz. Amerika’da ise tam tersini yapmak gerekiyor. Stratejimizi çok iyi bir şekilde ortaya koymamız lazım. Zaten kanunlar çok açık ve net. Finansal kuruluşlar çok iyi çalışıyor. Oyunu kuralına göre oynadıktan sonra çok iyi para kazanılacağını düşünüyorum. 

Yatırım amaçlı önereceğiniz işler ya da belirli bir sektör var mıdır?

Ben gayrimenkul yatırımcılığının en sağlam iş olduğunu düşünüyorum. Dünyadaki gayrimenkule bir bütün olarak bakarsak bunun %50’si ABD’dedir ve inanılmaz bir likidite mevcuttur. Satması - alması ve kredi de çok kolay. Girmesi mantıklı olan işlerden bir tanesi gerçekten. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568