Çocuklarda yaz hastalıkları mercek altına alındı

Çocuklarda yaz hastalıkları mercek altına alındı

geçen yaz ayları boyunca dış ortamlarda daha çok vakit geçiren çocukların yaşadığı sağlık problemlerini 22 Ağustos Salı günü KidZania’da mercek altına aldı.

Dr. Sibel Aka konuşmasında, ‘Çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ve korunma Yolları’nı ebeveynlerle paylaştı. 

Seminerinde dış kulak iltihabından uzun süre suda kalmanın zararlarına, isiliği önleme yollarından el-ağız-ayak hastalığı ve sıcak çarpmasına kadar tüm çocuk hastalıklarına değinen olan Dr. Aka, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önlem ve ilk müdahalenin önemini vurguladı. Beslenme konusunda da dinleyenleri bilgilendiren Uzman Doktor, ihmal edilmemesi gereken hijyen kurallarının da altını çizdi.

DENİZ DE HASTA EDEBİLİR

Denizden kaynaklanan yüzücü kulağı olarak da bilinen, dış kulak yolundaki iltihaba bağlı önce kaşıntı, tıkanıklık hissi ile başlayıp, daha sonra hassasiyet ve ağrı ile seyreden dış kulak iltihabını anlatacak olan Dr. Aka, uzun suda kalmanın zararlarından ve yüzme sonrası doğru kurulanmanın öneminden bahsetti. Uzman Doktor, konuşmasında ayrıca bir virüs enfeksiyonu olup, ateş, boğaz ağrısı özellikle ağız civarı, el ve ayaklarda yoğun, içi su dolu kızarıklıklar şeklinde görülen, daha çok oyun çocuklarında, havuz ve parklarda temas sonucu bulaşan el – ağız – ayak hastalığı karşı alınması gereken önlemleri de anlattı.

Sibel Aka kimdir?
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da tamamladı. 2008 yılına kadar Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi , Kadıköy Şifa Hastanesi Ataşehir Tıp Merkezi gibi Türkiye’nin en önemli sağlık kuruşlarında görev aldı. Türk Pediatri Derneği’ne üyeliği bulunan Yrd. Doç. Dr. Sibel Aka, 2008 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda  ve  2010 yılından itibaren Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Anabilimdalında çalışmaktadır. 


KidZania Hakkında; 2014 yılında açılan KidZania, toplam 8 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış, gerçek bir şehir düzenlemesine sahip olan KidZania Çocuklar Ülkesinde, hastane, itfaiye, tiyatro, arkeoloji müzesi, üretim fabrikaları, havacılık akademisi, diş sağlığı merkezi, banka, stadyum gibi çok sayıda aktivite bulunuyor. KidZania’da çocuklar gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı buluyor. 4-14 yaş aralığındaki çocukları ağırlayan KidZania’da, 7 yaşın üstündeki çocuklar anne ve babaları olmadan diledikleri gibi vakit geçirebiliyor. İsteyen ebeveynler ise KidZitter hizmeti ile çocuklarını KidZania’ya emanet edebiliyor. Aktivitelerin yanı sıra, özel alanlarda kutlamaların da yapıldığı KidZaina’da, çocuklara özel doğum günü partileri de düzenleniyor.

Eser EKİN

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 23:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568