Her konuk bir kültür elçisi

AB projesi kapsamında Amasya Üniversitesine bir ziyarette bulundu.

Her konuk bir kültür elçisi

Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin bir dönem dekanlığını da yapan ve şu anda Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Metin Yavuz, yürütücülüğünü yaptığı AB projesi kapsamında Amasya Üniversitesine bir ziyarette bulundu.

Yavuz'a ziyarette 'Girişimciler İçin TRIZ' projesi kapsamında yedi farklı Avrupa ülkesinden gençlik grupları, liderleri ve rehberler eşlik etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Kemal Polat ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan tarafından kabul edilen konuk ekibe üniversitem ve Amasya hakkında bilgi verildi.

Proje hakkında bilgi veren Yavuz; ‘’TRIZ, sınırlı sayıda parametre ve sınırlı sayıda yaratıcı prensip ile sınırsız sayıda patentin bilimsel bilgiye dayalı, sistematik, algoritmik ve metodolojik olarak nasıl alınabileceğini bize gösteren inovatif bir yöntemdir. Yöntem fiziksel parametrelerin sosyal karşılıklarının da bulunması ile sosyal ve toplumsal problemlerin çözümünde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Farklı ülkelerde farklı yaş gruplarındaki farklı gençlere yönelik TRIZ uygulamaları yapılmaktadır. Girişimciler ise bilginin ticarileşme potansiyelini fark ederek buna yatırım yapan kişilerdir. Bu hali ile bilginin ticarileşmesinin en önemli aktörleri de kuşkusuz girişimcilerdir. Bu nedenle Proje konumuzu "Girişimciler İçin TRIZ " olarak seçtik ve gençlik üzerine Sivil Toplum Kuruluşları ve buralarda çalışan gençlik çalışanlarını, liderleri, eğitmenleri ve rehberleri bu konularda eğitmeyi hedefledik. Çünkü bu grubun gençleri yetiştirmek üzere kendi bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Toplumda aktif olarak yer alamamış gençlerimizin, fırsatlara erişme ve sosyal alandaki yoksunluklarının giderilmesi, kendileri için kaynak yaratma, yenilikçilik, risk alma, toplumsal değişim yaratma konularında temel becerileri kazanmaları için ortak kuruluşlarımızdaki gençlik çalışanları ve gençlik liderlerinin sosyal ve kültürel etkileşimlerinin yanında Girişimcilik ve TRIZ konusunda bilgi, beceri ve kapasitelerinin artırılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, bu projede, gençlik liderlerine veya çalışanlarına proje, girişimcilik ve temel seviyede TRIZ eğitimi örtüştürülerek verilecektir.’’ dedi.

Amasya Üniversitesinde dostlarını tekrar görmekten dolayı mutlu olduğunu kaydeden Yavuz tüm üniversite personeline misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

Yıl içerisinde yurt dışı ve içinden birçok konuğun Amasya Üniversitesine ziyarette bulunduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telhat Özdoğan; ‘’Amasya Üniversitesinin her geçen gün tanınırlığı artıyor. Her gelen konuğun aynı zamanda bir kültür elçisi olduğunu düşünüyoruz. 
Konuklarımıza üniversitemizde ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduk, bizleri ziyaret ettikleri için hepsine teşekkür ediyor, projenin amacına ulaşmasını diliyorum.’’ cümlelerini kaydetti.


Rektör Vekili Prof. Dr. Kemal Polat günün anısına konuklara çeşitli hediyeler takdim etti.

BYM

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568