Herkes için ruh sağlığı derneği gönüllüleri Tepekule'de buluştu!

Yakamoz Yakut/İZMİR- RUSAG gönüllüleri bir çok soruya yanıt aradı.

Herkes için ruh sağlığı derneği gönüllüleri Tepekule'de buluştu!

Ulusal ve uluslararası alanda ruh sağlığı politikalarının geliştirilmesinde yaptırımı olan bir dernek olmak ve toplumdaki her bireyin, ruh sağlığı hizmetlerinden fırsat eşitliği çerçevesinde yararlanabilmesini sağlamak hedefiyle kurulmuş olan “Herkes için Ruh Sağlığı Derneği” 10 Mart 2018 de saat 10.00 da Tepekule’de gönüllüleri ile buluştu… 

Kronik hasta çocuğu olan ailelere Psikososyal desek projesi kapmasındaki çalışmaların ana temayı temsil ettiği toplantıda Psikolog Arife Sönmez'in Mutluluk Öğrenilebilir mi? adlı sunumu ile yol aldılar.

Mutluluğun kaynağı, devamlılığı, nedenleri araştırıldı ve eldeki verilerle sentezleme yapılarak haritalarını güzel bir çerçeve ile ödüllendirdiler

Psikolog Arife Sönmez’in güzel anlatımı ile bir çok soruya yanıt arandı.

Kronik hastalıklar; vücudun herhangi bir parçasında var olan, uzun süreli devam eden, kimi zaman hayat boyu düzelmeyen ve tedavi imkânları daha sınırlı kabul edilen hastalık türüdür. Kronik hastalıkların etki düzeyi çocukların yaşına, çevresine, hastalığın tipine göre farklılık göstermekte ve belirli bir düzeyde hayatlarını ve çevrelerini etkilemektedir. Bu proje; kronik hastalığı olan çocukların ailelerinin ve çocukların hastalıkla mücadele döneminde yaşayabilecekleri psikolojik zorlanmaların azaltılması, ailelerin başa çıkma becerilerinin artırılması, hastalığı olan çocuklarla çalışan sağlık çalışanlarının ve bu alandan çalışmalar yapan Sivil Tolum Örgütlerinin psikososyal destek becerilerinin geliştirilmesi için hazırlanmıştır. Bu kapsamda ruh sağlığı uzmanları tarafından kronik hastalığı olan çocukların ailelerine; hastalıkla baş etme becerilerinin arttırılması için psikososyal destek sağlayacak bilgilendirme seminerleri, paylaşım grupları ve bireysel psikolojik destek faaliyetleri planlanacak, kronik hastalığı olan çocuklarla çalışan sağlık görevlileri için ruh sağlıklarını destekleyecek koruyucu yöntemlerle ilgili seminerler düzenlenecek ve bu alanda çalışan STK’ların kronik hastalıkların psikososyal yönü ile ilgili kapasitesini güçlendirecek eğitim ve destekleyici faaliyetler yürütülecektir. Ayrıca kronik hastalığı olan çocukların kendisi için bir dizi hastalıkla mücadele etmelerine destek olacak etkinlikler planlanacak, özellikle Terminal dönemde olan çocuklar konusunda “Mutlu Olalım Projesi” ile ortaklaşa faaliyetler yürütülecektir.

Planlanan Faaliyetler Nelerdir? 1. Uzman ve Gönüllü Ağı Oluşturulması 2. Eğitimler  Uzmanlara kronik hastalığı olan çocuk ve ebeveynleri ile çalışma eğitimi  Etkinlikleri yürütecek olan gönüllülere oryantasyon eğitimi  Kronik çocuklarla çalışan STK’lara yönelik psikososyal kapasite geliştirme eğitimi.   Kronik çocuklarla çalışan sağlık personeline yönelik psikososyal kapasite geliştirme eğitimi 3. Aile Psikososyal Destek Çalışması  Kronik Çocukları Olan Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantıları: Kronik çocuklara olan ailelere psikososyal destek ve hastalıkla baş etmelerini sağlayacak bilgilendirme seminerlerinin yapılması.  Paylaşım Grupları: İhtiyaç duyan ailelere paylaşım grupları ile destek sağlama  Bireysel Psikolojik Destek: Ailelerden bireysel psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlara bireysel psikolojik destek. 4. Süpervizyon  Çalışma yapan uzman ve gönüllülere yönelik süpervizyon   Projede çalışanların psikolojik olarak desteklenmesi(worker support)  Deneyim paylaşım grupları 5. Etkinlikler  Mutlu Olalım Projesi Alternatif Etkinlikleri.

NE BEKLİYORUZ? 
  
Gönüllü uzman ağımızda yer almanı ve ihtiyaç duyan ailelere programın dahilinde ücretsiz psikolojik destek vermek için katılmanı • Kronik hastalıklarla başa çıkma konusunda aile, sivil toplum ve çalışanlar için eğitim verebilecek durumdaysan programın dahilinde eğitimci olarak yer almanı, • Eğer öğrenciysen, her Salı ve Cuma Mutlu olalım projesi tarafından Ege Üniversitesi Onkoloji Servisi’nde yürütülen çalışmalara katılmanı,  
 
BİZİM SORUMLULUKLARIMIZ  
 
RUSAG projeye katılacak olan gönüllülerin eğitim ihtiyaçlarını gidermekten ve gerekli süpervizyon desteğini sağlamaktan sorumludur. • RUSAG proje uygulamasında gönüllülerin saha deneyimleri ile onların fikirleri ve görüşleri doğrultusunda değişiklikleri organize etmekten sorumludur.  • RUSAG gönüllü koordinasyon çalışmalarında hiyerarşik ve mesafeli denetim sisteminden uzak bir yol izleyecektir. 
 
NE YAPMALISIN? 
 
Gönüllü olarak yer almak istersen öncelikle formu doldur ve bize gönder… https://goo.gl/forms/HtzwOSKUqR2yh5Ph1 • Proje ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacın varsa 0(505) 5356597 numaralı telefondan bizi ara ya da “ELİM SENDE” konu adıyla herkesicinruhsagligi@gmail.com adresine mail at. 


Dernek Yönetim Kurulu 
 

Yönetim Kurul Başkanı: Nevin KÜÇÜK 
Başkan Yardımcısı : Ümmühan Aslı MACİT 
Genel Sekreter: İmgeE DAĞLAR 
Sayman: Gülin URCUN 
Üyw: Zeynep AKYÜZ 
Üye: Suzan Uğur GİRGİNER 
Üyw: Ayşegül EMRE 'den oluşan dernek yönetimi ve gönüllü üyeleri dil, din, ırk, inanç, sınıf ya da siyasi düşünce farkı gözetmeksizin hizmet vermeye çalışan dernek fiziksel, duygusal ve cinsel her türlü ayrımcılığa karşı tavır alışı ile adından çok söz ettireceğe dair izler taşıyor.

"Elim Sende" adlı proje ile gurulanan  derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Nevin Küçük'ün kapanış'taki paylaşımı ile gönüllüler alkışlarla uğurlandılar

Tebrikler
Tebrikler
Tebrikler

Kocaman başarılara İzmir'in sevgili öğrencileri..

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 07:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568