'İnsanlığın Gerçek Dostları' ödüllendirildi

Ödül töreni İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

'İnsanlığın Gerçek Dostları' ödüllendirildi

“18. İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülleri, bu yıl Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Erman Bülent Tuncer, Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay verildi.

Ödül töreni İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı açılış konuşmasında derneğe katkı sunan herkese teşekkürlerini ileterek verilen emekler sonrası gelinen noktayı vurguladı.

Tütün mamullerinin ülkeye, dünyaya ve insanlığa yaşattığı kayıplara dikkat çeken Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın; "Tütün ve tütün mamulleri insanın vücuduna şırınga edilerek değil tamamen kendi kullanılmaya bağlı özenti yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Avrupa’ya girişi 1600’lü yılların başı olan tütün ve tütün mamulleri bugün her yıl ülkemizde 110 bin, dünyada bir milyarın çok üzerinde insanın ölümüne sebep olmaktadır. Ormanlarımızın yarısı sigaradan yok oluyor. 20 bin insanımız sigara içmedikleri halde sigara içenler tarafından dolaylı olarak öldürülüyor. Yıllık 15 milyar dolar sigaraya para ödüyoruz. 10 milyar dolar da sigara yüzünden sağlığını kaybeden insanların tedavileri için kullanılıyor. Yani her yıl sigaraya en az 25 milyar dolar para harcıyoruz. 25 milyar dolarla neler yapılabileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum. Ama en önemlisi artık 21. Yüzyılda sigara kartelleri sigara üreten ülkeler bir ülkeyi istila etmek için tanklarını veya toplarını oraya göndermiyorlar. 

O ülkenin halkını sigaraya bağımlı hale getiriyorlar ve o ülkeyi hem ekonomik hem sosyal hem kültürel hem de sağlık yönünden kendi egemenliklerine kendi baskılarına ve güdümlerine alıyorlar.’’ şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Metin Orbay ise, “Tek gayesi sigarayla mücadele olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından 18 yıldır verilen İnsanlığın Gerçek Dostları ödülünün Amasya Üniversitesi adına şahsıma verilmiş olmasını çok önemsiyoruz. Dr. Mustafa Aydın şahsında Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, ölümcül sigara salgınından gençlerimizi, vatandaşlarımızı kurtarmak, tütün ürünlerinin gerçek yüzünü kamuoyuna göstermek yönünde ciddi bir mücadeleye öncülük etmektedir. Üniversite olarak her seviyede çalışanlarımız ve öğrencilerimizle birlikte tütün ve tütün mamulleri ile mücadele edilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu mücadelemizin görünen yüzlerinden bir tanesi gençlerimizde tütün ve tütün mamullerinin zararları konusunda yürüttüğümüz kampanyadır. Kampanyayla sigarayı bırakan öğrencilerimize bir yıl süreyle ücretsiz yemek vadediyoruz. Gençlerimizi ve geleceğimizi sigaradan kurtarmak istiyoruz. En az 200'e yakın zehirli madde içeren 20'ye yakın kanser türünü tetikleyen sigaraya bir gencimizi bile feda etmek istemiyoruz. Kampüslerimizde yanan tek bir sigara görmeyinceye kadar çalışmalarımız devam edecektir. Ekonomimize büyük zarar veren, insan sağlığını tehlikeye atan ve toplumsal hayatı oldukça olumsuz etkileyen tütün ve tütün mamulleriyle mücadele genişletilerek sürdürülmelidir. Bu vesileyle bu yıl 18.’si gerçekleşen İnsanlığın Gerçek Dostları ödül töreni etkinliğini çok anlamlı ve çok faydalı buluyor, sigarayla mücadele konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

BYM

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568