Kadının Gücü: "Bir Oyuncak Hikayesi "

BYM / AMASYA - Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunca; AB destekli 'Kadının Gücü Bir Oyuncak Hikâyesi' projesinde sona gelindi.

Kadının Gücü: "Bir Oyuncak Hikayesi "

Her Şey Bir Gün Köye Gelen Tiyatro Oyununu İzlememle Başladı

Aynı proje kapsamında daha önce de Amasya Üniversitesinde gençlerle buluşan Ümmiye Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunun hikayesini şu sözlerle paylaşmıştı:
‘’Her şey bir gün köye gelen tiyatro oyununu izlememle başladı.  Daha önce hiç tiyatroya gitmemiştim. O gün oynanan oyunda çocuklar farklı rollere bürünmüştü; bu beni etkiledi. Ben de köydeki olan biteni farkı isimlerle, yazarak kadınların hikâyesini, dertlerini, tasalarını duyurabilirim diye düşündüm. Komşularımın hikâyelerini yazarak ilk tiyatro oyunumu yazdım. Oyunda oynayacak komşularımı da 'akşama kadar iş güç yapıyoruz kimse bizi takdir edip teşekkür ediyor mu, belki sahnede alkışlayıp takdir ederler' diyerek ikna ettim. Yedi kadın oyuncu bulabilmek için kırk kapı dolaştım, okulda prova yapabilmek için çalmadığım kapı kalmadı. Yani gençler hiçbir şey size altın tepside sunulmuyor, mücadele edeceksiniz pes etmeyeceksiniz, kapıdan kovarlarsa bacadan gireceksiniz.'’’

Hayatta kendine biçilen rolleri hep sorguladığını, üstüne gittiğini söyleyen Koçak, ''Köyde çalışan kadını kınarlar diye kimse çalışmazdı; ben çocuk baktım, temizliğe gittim, kimse de kınamadı; benden sonra kadınlar bu işleri yapmaya başladı.

Ama benim derdim kadınların sesini daha geniş kitlere duyurabilmekti. Köyde yaşlı bir komşumun anlattığı bir hikâyeden etkilenerek Yün Bebek filmini yazdım. O hikâyede yaşlı komşum daha çocukken annesi dokuma için kullandıkları yünlerden kızına yün bir bebek yapıyor.

Yün kıymetli, gelir kapısı olduğu için yünü israf ettin diye baba ve babaanne anneye şiddet uyguluyor.

Yaşlı komşum çocukken yaşadığı bu olayı 90 yaşına gelmesine rağmen unutamamış ve bana ağlayarak anlatmıştı.

Ben de bu olaydan çok etkilenerek hem çocukluk döneminin önemine hem de kadına şiddete dikkat çekmek ve kız çocuklarının okutulmasına katkı sağlamak için bu filmi yazdım, yönettim. Yün Bebek filmiyle New York Avrasya Film Festivalinde 'Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı' ödülünü aldım.

Hedeflerimizi iyi belirlersek ne istediğimizi bilirsek ve kendimizi iyi tanırsak önümüzde kimse duramaz. Bakın ben bir Anadolu kadınıyım, köyde, şehirde, nerede olursan ol bahane değil, yeter ki kendimizi geliştirmek isteyelim, gerisi gelir.'' cümlelerini kaydetti.

Kamuoyunun Ümmiye Anne olarak tanıdığı Ümmiye Koçak ve ekibinin yer aldığı oyun 13 Ekim 2017 tarihinde saat 19.30’da Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzade Salonunda sahnelenecek. Etkinliğimiz ücretsiz olup tüm Amasya halkı davetlidir.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568