“Kuir101 Seminerleri” ödüllü sanatçıyı ağırladı

Seyhan Arman “Kuir-Medya ve Medyada Trans Temsiliyeti” hakkında bir konuşma yaptı. 

“Kuir101 Seminerleri”  ödüllü sanatçıyı ağırladı

Seminerin son günü  Teslimiyet filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali Seçici Kurul Oyunculuk Özel  Ödülü alan, geçtiğimiz yıl ise “Nerdesin Aşkım” kısa filminde canlandırdığı “Özge” karakteri ile katıldığı birçok uluslararası festivalden beğeni ile dönen aktivist ve oyuncu Seyhan Arman “Kuir-Medya ve Medyada Trans Temsiliyeti” hakkında bir konuşma yaptı. 

Öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Seyhan Arman, yaptığı konuşmanın yanı sıra öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Çocukluğundan ve oyunculuk serüveninden bahseden Arman, öğrencilerden gelen sorular doğrultusunda transeksüelliğin tanımını ve cinsel yönelim ile cinsiyet kimliğine nereden bakılması gerekildiği hakkında konuştu. 

Kuir/Queer kavramından önce insanların travesti - transeksüel tanımını bile henüz  oturtamadığından bahseden Seyhan Arman;  “Medyada LGBTİ temsiliyeti, görünürlük ve medyada nereden nereye geldik” gibi konularda dinleyicilere bilgiler verdi.

Canlandırdığım “Matmazel Coco” karakteri aslında biyolojik bir kadın…

Yıllar öncesinden medyaya yansıyan haberler üzerinden sohbetine devam eden oyuncu, medyanın transeksüel anlayışından bahsetti. Aynı zamanda Seyhan Arman kendisinin yarattığı sunucu olan karakteri “Matmazel Coco”dan bahsederken, yaptığı işlere bakıldığında karakterinin daha çok tanınması gerektiğini ve eğer medya ön yargılarını yıkabilirse bulunduğu veya yarattığı projelerin medyada duyulacağını dile getirdi. Yaptığı işlerine bakıldığında medyada kendini olumlu olumsuz birçok kez sorguladığını dile getiren Seyhan Arman, yeni bir oyun yazdığını, bu oyun için usta isimlerle çalıştığını ve hatta Beşiktaş Belediye Başkanı Sayın Murat Hazinedar’dan da destek aldığını dile getirdi. Oyuncu, zamanın çok değişmesine rağmen bu oyunun medyada nasıl yer alacağını merak ettiğini söyledi. 


“Nerdesin Aşkım? filminde oynadığını ve yurtdışında aldığı ödüllerin duyulmasıyla medyanın algısının nasıl değiştiğini de ekleyen Seyhan Arman, “Trans bir birey olarak oyuncu olduğumu kanıtlamak zorundayım. Çünkü trans bir kadının oyuncu olabilme ihtimali bile yok sayılıyor. Bazı setlerde işimi -olması gerektiği gibi- yaptığım zaman büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar ve  oyuncu olduğuma inanıyorlar” diye konuştu.Berk Şenöz


 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568