“Scrabble” 4.Uluslararası Antakya Film Festivali’nde yarışacak!

“Scrabble”, “Uluslararası Antakya Film Festivali” Kısa Film bölümünde “Altın Defne” için yarışacak.

“Scrabble” 4.Uluslararası Antakya Film Festivali’nde yarışacak!

Önceki filmi “Nerdesin Aşkım?” ile katıldığı festivallerden başarı ile dönen Merve Gezen, yazıp yönettiği yeni filmi “Scrabble” hakkında şunları söylüyor:

“Türkiye’de doğup büyümüş bir kadın olarak bu ülkede şiddete maruz kalıp öldürülen kadınların dramını gözler önüne sermek istedim. Bu senaryoyu yazarken son beş senede işlenen kadın cinayetlerini, yerlerini, öldürülme nedenlerini, öldürülme şekillerini, yaşlarını, aile profillerini içeren sayfalarca yazı ve haber okudum.  Dolayısıyla film, gerçek olaylardan esinlenilerek yazıldı.

Ancak beni, bu senaryoyu yazmaya iten en önemli olay, Şubat 2015’te evine giderken  vahşice öldürülen Özge Can Aslan adlı üniversite öğrencisidir”


Türkiye’deki kadın sorunlarını, dört kadın karakter üzerinden başarıyla eleştiren  “Scrabble”ın başrollerinde ise Janset Paçal, Defne Halman, Kadriye Kenter ve Özge Erdem gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Başarılı dört kadın oyuncuya filmde Asyak Akınhay ve Cemre Naz Derin adlarında iki çocuk oyuncu  da eşlik ediyor. Film, son olarak 1-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen 17. İzmir Kısa Film Festivali seçkisinde yer almıştı.

Merve Gezen Hakkında
Tiyatro eğitimini önce Paris Devlet Yüksek Konservatuarı’nda; lisans ve yüksek lisansını Sorbonne Üniversite’sinde tiyatro ve sinema üzerine tamamladı.  Yurt dışında çeşitli tiyatrolarda oynadı. Paris’te Patrice Chereau, Daniel Mesguich ve Richard Demarcy gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. İlk kısa filmi “Hela Sohbetleri”’ni 2012 yılında çekti. 


İkinci kısa filmi “Nerdesin Aşkım?” Boston Atlas Film Festivali’nde “İnsan Hakları Ödülü”’nü, Kanada Uluslararası Film Festivali’nde, yabancı film dalında“Mükemmellik Ödülü” nü, Avustralya Colortape Film Festivali’nde ise “En iyi Çıkış Yapan 10 Film” ödülünü kazandı.


İleri derecede fransızca, ingilizce, ispanyolca ve İtalyanca bilen Merve Gezen, tiyatro ve sinema çalışmalarını New York’ta devam ettirmektedir.
Batuhan Zümrüt 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568