“Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı.

“Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”

Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor. 

Sekizinci sezonun ilk Fark Yaratan’ı çevresel, sosyal ve ekonomik sorunların kökenindeki gerçek nedenleri, çözümlerini ve sürdürülebilir başka bir yaşam ihtimalini insanlara göstermeyi hedefleyen Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi oldu.

Çeşitliliğe değer veren bir sivil girişim olan Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, bireylerin küçük değişimlerle büyük etkiler yaratacak, bir başka deyişle “kelebek etkisi yaratacak”  projelerini kolektif olarak hayata geçirmek amacıyla kuruldu.  2007 yılında seminer ve söyleşiler düzenlemeye başlayan kolektifin yaptığı bir film gösterimi büyük ilgi gördü. Kolektif, görselliğin konuşmadan daha fazla etkili olduğunu ve insanları empati yapmaya yönlendirdiği gözlemleyerek film festivali yapmaya karar verdi. Sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, birbiriyle etkileşim içinde olan sorunların daha iyi algılanması ve ilham veren çözümlerin paylaşılması amacıyla 2008 yılında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni düzenlemeye başladı.

Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, dünyaya ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayalini kuran kolektif, bu festival aracılığıyla izleyicilere sorunun parçası olmaktan öteye geçip çözümün parçası olabileceklerini hatırlatıyor. 


İnsanları çözümün parçası yapan, açık kaynak film festivali

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali açık kaynak bir film festivali modeli olup, isteyen gruplar ya da dernekler tarafından, kendi şehirlerinde düzenlenebiliyor.  Festival, şu ana kadar 40’ı aşkın il ve ilçede düzenlendi. Şirketlerin sağladığı fonlar ve 300 gönüllünün organizasyon desteğiyle de her yıl gerçekleştiriliyor.

Festivalde, birden fazla konuyu bütüncül bir bakış açısıyla ele alan, yaratıcı, çözüm barındıran, pratik çözümlerle harekete geçiren, akla hitap ettiği kadar kalbe de dokunan ve toplumsal cinsiyet odaklı filmler seçiliyor. Filmler, kendini bir şeyler yapmak için güçsüz hisseden insanlara, farklı ülkelerden insanların benzer problemlerle nasıl başa çıktığını gösteriyor. Şu ana kadar 170’e yakın belgesel ve kısa film gösterimi yapılan festival kapsamında ayrıca 121 söyleşi düzenlendi, katılımcılar 50 müzisyen ve performans sanatçısıyla buluştu. Bu etkinlikler 30.000 kişi tarafından izlendi. 

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, sürdürülebilir yaşam konusuyla ilgili farkındalık arttırıcı çalışmaları, kendi vizyonunu paylaşan bireyler ve organizasyonların desteği ve katılımıyla yürütmeye devam ediyor.


Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin fark yaratan hikâyesi 28 Ekim 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanıyor.

Fark Yaratanlar bu sezon hikayelerini televizyonda da anlatıyor

Sabancı Vakfı, bugüne kadar hikayelerini internet kanalı üzerinden paylaştığı Fark Yaratan kişileri bu yıl televizyon ekranından da izleyicilerle buluşturacak. Farklı hikayelerin kahramanları, sekizinci sezon boyunca Cüneyt Özdemir’in sunduğu Fark Yaratanlar Programı’na konuk olacak.

Fark Yaratanlar Programı 30 Ekim Pazar günü saat 18.15’te CNN Türk ekranında olacak.Serap Güneş 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568