Uluslararası Troia Festivali sona erdi

Çanakkale Belediyesi tarafından 54. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali 13 Ağustos Pazar günü Özgürlük Parkı’nda gerçekleşen Aydilge konseriyle sona erdi.

Uluslararası Troia Festivali  sona erdi

Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından beri düzenlediği, bu yıl “Ey Özgürlük” sloganıyla, 09 -13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Çanakkale Troia Festivali boyunca şehir kültürü ve sanatı doyasıya yaşadı.

Halkın yoğun ilgisi ile tamamlanan ücretsiz etkinlikler kapsamında şehrin her noktasında düzenlenen konserleri, tiyatro oyunlarını, sergileri ve söyleşileri binlerce kişi takip etti.

Troia Antik Kent’inin büyülü atmosferinde 08 Ağustos, Salı günü gerçekleştirilen açılış töreni ile başlayan, 54. kez düzenlenen festivalde verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın oldu.

Festivalin ilk akşamında sanatçı Yasmin Levy ve Gülay konuklara coşkulu bir gece geçirtirken, Ümmiye Koçak’ın “İnancın Yaşam Öyküsü” adlı söyleşisi samimi bir ortamda gerçekleşti.

İkinci gün Çimenlik Kalesi’nde sahne alan altı kardeşten oluşan dünyaca ünlü İspanyol dans grubu Los Vivancos festival misafirlerine görsel bir şölen sundu. Aynı gün Halk Bahçesi’nde konuklar ile buluşan Fatih Portakal’ın söyleşisine halkın ilgisi büyüktü.

Üçüncü gün Çimenlik Kalesi’nin tarihi ambiyansında konser veren ritim ustası Burhan Öçal & Trakya All Star Grubu izleyenlere müzik dolu bir akşam geçirtti. Özgürlük Parkı’nda ise Niyazi Koyuncu konukları Karadeniz ezgileri eşliğinde coşturdu.

Barışın Kenti Çanakkale’nin keyifli atmosferini daha da eğlenceli hale getiren festivalin 12 Ağustos, Cumartesi günü programında Yaşar Özgürlük Meydanı’nda sahneye çıktı. Moskova Devlet Balesi’nin Kuğu Gölü dans gösterisi ise Çimenlik Kalesi’nde sanatseverler ile buluştu.

Son gün Özgürlük Parkı’ndaki konser veren Aydilge’nin şarkıları eşliğinde izleyiciler keyifli vakit geçirdi.

Çimenlik Kalesi’nde Livaneli Korosu’nun verdiği konsere, Çanakkale Belediyesi’nin 65 yaş üstü kişilerin katılımıyla oluşturduğu Altın Yıllar Korosu eşlik etti.

Beş gün boyunca etkinlikleri takip edenlere dolu dolu bir festival imkanı sunan Troia Festivali seneye 55.si gerçekleştirilmek üzere son buldu.


Cora Communications – Elvan Başaran Taş

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568